• Uroczyste podsumowanie programu ekologicznego

• „Przyroda naszym wspólnym dobrem - umiejętnie korzystajmy z jej zasobów”

uroczyste podsumowanie programu ekologicznego

28 listopada bieżącego roku odbyła się uroczystość z okazji podsumowania realizowanego przez naszą szkołę programu ekologicznego finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz przez Gminę Dmosin. Wzięli w niej udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Dmosin p. Danuta Supera, Przewodnicząca Rady Gminy p. Wanda Michalska, Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu p. Jolanta Wojciechowska, Przewodniczący Komisji Oświaty p. Zenon Adamczyk, Dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Dmosinie p, Leszek Górajek, uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Dmosinie, nauczyciele i uczniowie naszej szkoły oraz Filii w Woli Cyrusowej, a także licznie zgromadzeni rodzice uczniów. Wszyscy zebrali się w niecodziennie wyglądającej sali gimnastycznej. Po lewej stronie można było podziwiać wystawę prac plastycznych nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie plastycznym. Centralną część dekoracji stanowiła sceneria kosmiczna. Po prawej stronie, obok hasła przewodniego realizowanego programu, znajdowały się plakaty promujące właściwe zachowania wobec otaczającej nas przyrody. Dekoracje zostały wykonane przez uczniów klasy szóstej pod kierunkiem nauczycielek: Ewy Miller, Małgorzaty Lenkiewicz i Wiesławy Myszyńskiej.

Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia Dyrektora Szkoły Podstawowej w Kołacinie p. Dariusza Kołodziejskiego, który przedstawił zgromadzonym sprawozdanie z realizacji programu ekologicznego.

Następnie odbył się konkurs wiedzowy uczniów klas IV-VI "1 z 10", który przeprowadziła p. Ewa Miller. Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną wiedzą na temat polskich parków narodowych.

Po krótkiej przerwie zaprezentowali się na scenie członkowie działającegow naszej szkole koła teatralnego prowadzonego przez p. Wawrzyńca Musiała. W ich wykonaniu obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Odgłosy łąki”. Uczniowie wcielili się w role zwierząt, ukazując skomplikowany ekosystem łąki.

Kolejnym punktem programu był występ uczniów klasy VI przygotowany pod kierunkiem nauczycielek współodpowiedzialnych za realizację programu: p. Ewę Miller i p. Wiesławę Myszyńską. Uczniowie w prawdziwie kosmicznych strojach przedstawili inscenizację pt. "Ufoludki podglądają Ziemię". W humorystyczny sposób ukazali zebranym niszczącą środowisko naturalne oraz własne zdrowie działalność człowieka. Na zakończenie występu "Ufoludki" odśpiewały piosenkę chwalącą walory przyrodnicze Kołacina, a jednocześnie przestrzegającą mieszkańców przed działaniami degradującymi środowisko naturalne.

W dalszej kolejności wystąpili laureaci konkursu recytatorskiego: Karolina Mospinek i Aleksandra Jankowska (kl. II, Filia w Woli Cyrusowej), Natalia Kowalczyk (kl. III, Szkoła Podstawowa w Kołacinie) oraz Laura Piórkowska (oddział przedszkolny, Filia w Woli Cyrusowej). Warto dodać, że ta najmłodsza uczestniczka konkursu otrzymała największe, w pełni zasłużone brawa. Ponadto usłyszeliśmy zwyciężczynię konkursu na wiersz o tematyce ekologicznej, Marysię Pietrzyk (kl. VI, Szkoła Podstawowa w Kołacinie),która odczytała swój wiersz pt. "Eko-śmieko".

Wreszcie nadszedł upragniony przez uczniów moment wręczenia nagród przyznanych w poszczególnych konkursach. Laureaci otrzymali: różnych rozmiarów walizki, plecaki, śpiwory, zestawy do gry w badmintona oraz piłki.

Uroczystość zakończyła się wystąpieniem Wójt Gminy Dmosin p. Danuty Supera, która mówiła o przedsięwzięciach proekologicznych podejmowanych przez Gminę Dmosin.

Miłe słowa pod adresem uczniów i nauczycieli naszej szkoły skierował także Dyrektor Zespołu Szkól Samorządowych w Dmosinie p. Leszek Górajek.

Realizacja programu ekologicznego dostarczyła zarówno uczniom, jak i nauczycielom wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Szkoda, że to już koniec.