• Informacje o programie

„Przyroda naszym wspólnym dobrem”

W lutym 2012 r. dyrektor szkoły, wspólnie z Panią Ewą Miller i Panią Wiesławą Myszyńską przygotowali projekt z dziedziny Edukacji Ekologicznej zatytułowany „Przyroda naszym wspólnym dobrem-umiejętnie korzystajmy z jej zasobów”. Program został złożony w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wartość całego projektu to 37590,00 zł. Dofinansowanie które otrzymaliśmy to 33490,00 zł. Resztę czyli 4100,00 zł stanowi udział własny Gminy Dmosin. Program jest realizowany od maja do końca listopada 2012 r.

W ramach programu będą realizowane następujące zadania:

1) Koło ekologiczne dla ok. 15 uczniów klasy V i VI. Zajęcia będą się odbywały raz w tygodniu w wymiarze 2 godzin w okresie od września do końca listopada. Zajęcia mają za zadanie prezentowanie walorów przyrodniczych, krajobrazowych i turystycznych wybranych Parków Narodowych.

2) Koło Młodych Obserwatorów Przyrody dla ok. 15 uczniów  z klas I-III. Zajęcia będą się odbywały raz w tygodniu w wymiarze 1 godziny, w okresie od września do końca listopada. Zajęcia mają na celu ukazanie walorów przyrodniczych najbliższej okolicy, ze szczególnym uwzględnieniem lasu.

3) Zostaną zorganizowane następujące wycieczki o tematyce ekologicznej:

• 3-dniowa do Słowińskiego Parku Narodowego
          • 2-dniowa do Ojcowskiego Parku Narodowego
          • 2-dniowa do Karkonoskiego Parku Narodowego
          • Jednodniowe wycieczki
          • ścieżka edukacyjna Tadzin – Szymaniszki
          • cztery wycieczki do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie
          • do Ogrodu Zoologicznego w Łodzi
          • do Lasu Łagiewnickiego – ścieżka przyrodnicza

Wycieczki mają na celu rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody oraz uczenie dostrzegania złożoności zjawisk przyrodniczych, odkrywanie niepowtarzalnych uroków świata roślin i zwierząt i rozwijanie świadomości ochrony przyrody. We wszystkich jednodniowych wycieczkach uczniowie będą uczestniczyć zupełnie za darmo, natomiast w pozostałych będą płacić jedynie za nocleg i wyżywienie, gdyż jest to koszt, który nie może być sfinansowany z pieniędzy WFOŚiGW.

4) Będą organizowane następujące konkursy:

• konkurs plastyczny pod hasłem „Chronimy piękno przyrody” w dwóch kategoriach wiekowych (klasy I-III i IV-VI). W konkursie będą brać udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Kołacinie i Zespołu Szkół Samorządowych w Dmosinie,
          • konkurs wiedzowy dla klas I-III pod hasłem „To i owo o przyrodzie”,
          • konkurs wiedzowy dla klas IV-VI pod hasłem „Znam polskie parki narodowe”,
          • konkurs recytatorski dla klas młodszych o tematyce przyrodniczej,
          • konkurs na wiersz o tematyce ekologicznej dla klas starszych .

Na  laureatów konkursów czekają bardzo atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu sportowo-turystycznego o łącznej wartości 2600 zł.

5) W szkole zostanie zorganizowana zbiórka surowców wtórnych i materiałów niebezpiecznych:

• makulatury,
          • plastikowych nakrętek,
          • zużytych baterii,
          • plastikowych butelek typu PET,
          • zużytych telefonów komórkowych.

W akcje te zostaną zaangażowani wszyscy uczniowie a także ich rodzice.

6) W dniach 18-20 IX wszyscy uczniowie wezmą udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Uczniowie klas młodszych będą sprzątać teren w najbliższym sąsiedztwie szkoły, a starsi uczniowie teren wokół dróg dojazdowych do Kołacina.

7) Członkowie kół ekologicznych oraz nauczyciele realizujący program będą przygotowywać dodatki o tematyce ekologicznej do gazetki szkolnej, mające na celu rozpropagowanie idei realizowanego programu wśród lokalnej społeczności.

8) W październiku z okazji Światowego Dnia Ochrony Zwierząt zostanie wystawiona inscenizacja o tematyce przyrodniczo-ekologicznej przygotowana przez członków koła ekologicznego.

9) Na tablicach moderacyjnych umieszczonych na holu szkoły będą umieszczane na bieżąco wystawy zdjęć dokumentujących realizację zadań oraz wystawy prac wykonywanych na zajęciach kółek.

W ramach realizacji programu zostanie zakupiona tablica interaktywna oraz wiele innych pomocy dydaktycznych o wartości ponad 13 tys. złotych.