• PROJEKT

• W roku szkolnym 2008/2009 i 2009/2010 realizowaliśmy w szkole projekt PROGRAM OPERACYJNY KAPITAŁ LUDZKI, który Gmina Dmosin złożyła w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi. Tytuł projektu: „OKNO NA ŚWIAT - dodatkowe zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze oraz pozalekcyjne ukierunkowane na rozwój kompetencji kluczowych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z terenu Gminy Dmosin”. Był to projekt na lata 2008/2009 i 2009/2010. Projekt został przyjęty jako 1 z 4 w całym województwie łódzkim.

Celem ogólnym projektu było podniesienie ogólnego poziomu wykształcenia i wyrównanie szans edukacyjnych dla uczniów 2 szkół podstawowych i gimnazjum z terenu wiejskiej gminy Dmosin poprzez wsparcie programów rozwojowych szkół prowadzących kształcenie ogólne. Do celów szczegółowych należało wyrównanie dysproporcji edukacyjnych uczniów w trakcie procesów kształcenia poprzez organizację dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych oraz rozwój kompetencji kluczowych, ze szczególnym uwzględnieniem ICT, jęz. obcych, nauk przyrodniczo-matematycznych poprzez organizację dodatkowych zajęć pozalekcyjnych.

W ramach realizacji projektu w Szkole Podstawowej w Kołacinie odbywały się następujące dodatkowe zajęcia pozalekcyjne:

­         koło polonistyczne w klasach IV-VI, 2 grupy po 1 godz. tygodniowo,

­         koło dziennikarskie w klasach IV-VI w wymiarze 2 godz. tygodniowo,

­         koło matematyczne w klasach IV-VI, 3 grupy po 1 godz. tygodniowo,

­         zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki w klasach I-III,
                        4 grupy – 3 w Kołacinie i 1 w filii w Woli Cyrusowej po 1 godz. tygodniowo,

­         koło przyrodniczo-ekologiczne w kl. IV-VI, 1 grupa 2 godz. tygodniowo,

­         koło języka angielskiego w klasach IV-VI, 2 grupy po 1 godz. tygodniowo,
          zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka angielskiego w kl. I–III,
                          2 grupy – 1 w Kołacinie i 1 w filii w Woli Cyrusowej, 1 godz. tygodniowo

­         koło informatyczne, kl. I-VI, 3 grupy po 1 godz. tygodniowo.

Uczestnicy tych zajęć otrzymali wszystkie materiały niezbędne na zajęciach tzn. ćwiczeniówki, słowniki, nośniki danych, zeszyty, testy, materiały piśmiennicze i inne.

Projektodawca zapewniał także transport uczniów do domu.

W ramach kółek organizowane były wycieczki, wyjazdy do kina, teatrów.
          Kółko dziennikarskie wydawało gazetkę szkolną.

Do realizacji programu zakupiono szereg pomocy dydaktycznych, a także sporo sprzętu niezbędnego w szkole (pracownia językowa, radiomagnetofony, aparat cyfrowy, kamera video, drukarka, ksero).