• Konkurs gazetek szkolnych - Zostać dziennikarzem

        •  

          Jesteśmy najlepsi!!

          W naszej szkole rodzą się prawdziwe dziennikarskie talenty! Redagowana przez nas gazetka „5 10 13” zdobyła I miejsce wśród szkół podstawowych województwa łódzkiego.

          Pod koniec ubiegłego roku szkolnego nasza Redakcja postanowiła wziąć udział w konkursie „Zostać dziennikarzem” na najlepszą gazetkę szkolną, ogłoszonym przez Studencko-Doktoranckie Dziennikarskie Koło Naukowe Uniwersytetu Łódzkiego. Warto dodać, że patronat nad konkursem objęło Kuratorium Oświaty w Łodzi.

          Z niecierpliwością oczekiwaliśmy na wyniki, aż 18 czerwca zostaliśmy poinformowani, że zajęliśmy I miejsce! Jury doceniło nas za: „różnorodność gatunkową, duży wkład pracy własnej uczniów, zarówno jeśli chodzi o teksty, jak i zdjęcia, za konsekwentny układ graficzny i wyraźnie odróżniającą się od reszty numeru pierwszą stronę, poprawność językową, tematykę dostosowaną do różnorodnego wiekowo odbiorcy i „intertekstualny tytuł”.      

          W nagrodę cały zespół redakcyjny naszej gazety wraz z opiekunem koła panią Beatą Michalak został zaproszony na profesjonalne warsztaty dziennikarskie, które odbyły się 25.06.2013r. w Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej w Łodzi.

          Zajęcia prowadzili studenci i doktoranci, członkowie Dziennikarskiego Koła Naukowego Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsza część warsztatów dotyczyła wywiadu prasowego oraz radiowego. Mogliśmy się przekonać ile już umiemy, pracując nad wywiadem z zespołem „Łzy”, ale też uważnie słuchaliśmy cennych wskazówek udzielanych przez profesjonalnych dziennikarzy. Następnie wysłuchaliśmy i omówiliśmy wywiad radiowy z polskim wokalistą Wojciechem „Łozo” Łozowskim. Później uczyliśmy się, jak przeprowadzić konferencję prasową. W gwiazdę sportu, Roberta Lewandowskiego, wcieliła się Ola Baranowska. Pozostali, niczym prawdziwi reporterzy, zadawali „Lewandowskiemu” pytania. Wszystko zostało nagrane i pierwszy raz zobaczyliśmy, jak za pomocą specjalnego programu komputerowego montuje się taką konferencję.

          Na koniec czekała na nas największa atrakcja: mogliśmy odwiedzić prawdziwe studio radiowe! Tam jedni z nas udawali słynne osobistości, a inni reporterów i nagrywaliśmy wywiady „na żywo”. Później słuchaliśmy nagrań i mogliśmy ocenić, jak nasze głosy brzmią w radiu. To była prawdziwa frajda. Relację reporterską z warsztatów można zobaczyć na stronie internetowej Dziennikarskiego Koła Naukowego pod adresem: http://dziennikarzelodz.wordpress.com                     

          Nasza wizyta powoli dobiegała końca. Na pożegnanie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie i odebraliśmy dyplom oraz drobne upominki: smycze, długopisy, koszulki, płyty z wierszami Juliana Tuwima, książki, „Słownik kultury polskiej”, a także czasopisma „Presstige” redagowane przez Dziennikarskie Koło Naukowe. Wracaliśmy pełni wrażeń, ale też wiary w to, że tworzymy dobry dziennikarski zespół. Jesteśmy dumni, że nasza gazetka spodobała się profesjonalnym dziennikarzom. To dla nas zachęta do dalszej pracy.

          Zdjęcia z warsztatów