- Informacje o programie
- „Żyj z przyrodą w zgodzie”
- Wycieczka do Arboretum, Alpinarium i Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie
- Wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego
- Na ścieżce edukacyjnej Tadzin - Szymaniszki
- Obóz wypoczynkowy w Świnoujściu
- Obóz wędrowny: Wisła - Szczyrk - Bielsko Biała
- Wycieczka do Karkonoskiego Parku Narodowego
- Wycieczka do Lasu Łagiewnickiego
- Sprzątanie świata
- Wycieczka do Łódzkiego Ogrodu Zoologicznego
- Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego i Krakowa
- Wyjazd do CEPL w Rogowie (Portret drzewa)
- Wyjazd do CEPL w Rogowie (Patrzymy na las)
- Konkursy
- Uroczyste podsumowanie programu ekologicznego
Wycieczka do Lasu Łagiewnickiego
Las Łagiewnicki
Las Łagiewnicki to kompleks leśny położony w granicach administracyjnych Łodzi, zajmujący powierzchnię 1205,45 ha; największy teren rekreacyjny Łodzi. Jest jednym z największych kompleksów leśnych znajdującym się w granicach miasta w Europie.
Las jako jeden z nielicznych o cechach naturalnych będących pozostałością po dawnej Puszczy Łódzkiej (istniejącej na terenie miasta i wokół niego jeszcze 200 lat temu), charakteryzuje się wyżynnym krajobrazem o zróżnicowanej rzeźbie, której wyniosłości wahają się od 215 do 260 m n.p.m.
Cały kompleks leży w dorzeczu Bzury, która bierze swój początek u podnóża Wzgórz Łagiewnickich.
Flora i fauna
Prowadzone przez botaników łódzkich badania szaty roślinnej lasu potwierdziły występowanie 542 gatunków roślin naczyniowych, w tym 101 gatunków drzew i krzewów. Mikolodzy szacują liczbę gatunków grzybów na ok. 1000.
Niemal połowę obszaru zajmują dęby szypułkowe i bezszypułkowe – 42% , Sosna zwyczajna 27%, brzoza brodawkowata 20%, świerk pospolity 4%, grab pospolity 3% oraz w dalszej kolejności modrzew, olsza, buk zwyczajny, klon zwyczajny, lipa drobnolistna, jodła pospolita, jodła czarna, sosny, daglezja zielona, dąb czerwony, topole: osika i czarna, jesion wyniosły, klony: jawor, polny, srebrzysty, wiązy: szypułkowy, górski, polny, jarzęby: szwedzki, brekinia; robinia akacjowa, brzoza omszona, kasztanowiec zwyczajny, lipa szerokolistna, wierzby, limba. Średni wiek drzewostanu to ok. 80 lat, choć w środkowej i północno-zachodniej części lasu zachowały się dwustuletnie dęby. Do najliczniej występujących krzewów należą czeremcha zwyczajna, kruszyna pospolita, kalina koralowa, szakłak pospolity, jarzębina, leszczyna, bez czarny.
Badania występującej w lesie fauny wykazały 500 gatunków owadów (w tym m.in. 21 gatunków motyli), 115 gatunków ptaków, 25 gatunków ssaków, 15 gatunków ryb.
Ochrona przyrody
W celu spopularyzowania Lasu Łagiewnickiego, a jednocześnie z myślą o ochronie przed "zadeptaniem", począwszy od roku 1965 wytyczono wiele szlaków pieszych i rowerowych, ścieżki przyrodniczo-leśne oraz umieszczono w wielu miejscach tablice informujące o walorach i historii danego miejsca. W 1996 r. z części lasu utworzono rezerwat przyrody Las Łagiewnicki o powierzchni 69,85ha. Głównym przedmiotem ochrony jest kompleks naturalnych fitocenoz różnorodnych postaci grądu i dąbrowy świetlistej. 31 grudnia 1996 r. prawie cały kompleks wszedł w skład Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich rozciągającego się pomiędzy Łodzią, Strykowem i Brzezinami.
Wycieczka do Lasu Łagiewnickiego
Program wycieczki:
1. Zajęcia na ścieżce przyrodniczej w Arturówku (Las Łagiewnicki) pod hasłem: „Spotkania z Wróżką Naturą”.
2. Ognisko.
3. Bal ekologiczny.
Jesień to przepiękna i odpowiednia pora roku na zorganizowanie dla dzieci zabaw przyrodniczo-sportowych w plenerze. W tym celu w sobotę 15 września uczniowie klas I-III naszej szkoły wybrali się pod opieką swoich wychowawców: p. Marzeny Kołodziejskiej, p. Ewy Sobieraj, p. Wiesławy Myszyńskiej i p. Wawrzyńca Musiała na wycieczkę autokarową do Lasu Łagiewnickiego, aby spotkać się z Wróżką Naturą. Wycieczka odbyła się w ramach realizowanego przez szkołę programu ekologicznego. Punktem spotkania w lesie był malowniczo położony ośrodek „Leśny Dwór” usytuowany w samym środku kompleksu leśno-parkowego „Arturówek”. Na miejscu czekali na nas gospodarze, tzn. Wróżka Flora, Wróżka Fauna i Czarodziej Bartolomeo, którzy mieli za zadanie oprowadzić nas po lesie i zapoznać z ciekawostkami oraz tajemnicami świata przyrody. W trakcie zajęć na ścieżce przyrodniczej dzieci poznały różne informacje dotyczące życia zwierząt i roślin leśnych. Ponadto podpatrywały otaczającą je przyrodę za pomocą lornetek i lup, a także poszukiwały ukrytych w piasku skarbów Leśnego Duszka, wykorzystując do tego celu profesjonalne wykrywacze metalu. Poszukiwania były owocne. Udało się znaleźć dużą ilość zakopanych na plaży złotych monet. Podczas wędrówki przez las nie zabrakło także zabaw ruchowych. Dzieciom szczególnie przypadła do gustu zabawa polegająca na szukaniu ukrytych w gęstwinie leśnej koleżanek i kolegów ubranych w stroje maskujące. Przy okazji poprzez zabawę dowiedziały się jak wielkie znaczenie dla mieszkańców lasu ma ich ubarwienie.
Po dwugodzinnych, atrakcyjnych, ale jak się okazało dość wyczerpujących zajęciach, dzieci dotarły do „Leśnego Dworu”, gdzie czekało już rozpalone ognisko. Wszyscy ochoczo przystąpili do pieczenia kiełbasek, które tego dnia smakowały wyjątkowo dobrze. Po napełnieniu brzuszków przyszedł czas na bal ekologiczny. Tańcom-połamańcom towarzyszyło dużo radości i śmiechu. Na pamiątkę naszego pobytu w Lesie Łagiewnickim otrzymaliśmy zakładki do książek, plany lekcji oraz materiały dydaktyczne i karty pracy do utrwalenia zdobytej wiedzy. Do szkoły wróciliśmy bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.