• KONKURS „KSIĄŻKA MÓWI”

•      Dnia 12 października na szóstej godzinie lekcyjnej odbył się szkolny etap konkursu pod nazwą „Książka mówi” organizowanego przez Departament Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego.

Konkurs ten skierowany jest do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Dla uczniów najstarszych klas szkół podstawowych dedykowanym twórcą jest Adam Mickiewicz.

Uczestnicy konkursu przygotowali indywidualnie do przeczytania jeden utwór literacki lub fragment utworu A. Mickiewicza dowolnie wybrany z listy stanowiącej Załącznik nr 3 do Regulaminu Konkursu.

Do pierwszego etapu zgłosiło się aż 12 uczniów z naszej szkoły. Większość z nich zaprezentowała utwór pt. „Niepewność”. Tylko dwie uczestniczki wybrały fragment z „Pana Tadeusza” pt. „Grzybobranie”.

Jury w składzie: pan dyrektor Dariusz Kołodziejski, opiekun konkursu Ewa Pasek oraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Zosia Wiśniewska, po burzliwej naradzie i przeprowadzonej dogrywce wyłoniło dwie osoby, które będą reprezentowały naszą szkołę na dalszych etapach konkursu. W etapie rejonowym naszą szkołę reprezentować będą Maria Kmieciak oraz Maja Bartczak - uczennice klasy VIII.

• Spotkanie z redaktor naczelną tygodnika Angorka

• 10 października na zajęciach koła dziennikarskiego gościliśmy redaktor naczelną tygodnika Angorka panią Agnieszkę Pacho. Angorka to kilkustronicowy dodatek dla dzieci dołączany do znanego czasopisma Angora.

Na początku spotkania pani Agnieszka wręczyła każdemu aktualny numer Angorki i omówiła jej zawartość. Uczniowie dowiedzieli się, że sami mogą sprawdzić się w roli dziennikarza tego pisma: trzeba tylko wysłać do Redakcji krótki felieton bądź zdjęcie. Pani redaktor opowiedziała, jak przebiega praca nad każdym numerem czasopisma, jak wybiera się tematy i tworzy artykuły. Mówiła, jak wyglądają kolejne etapy pracy nad Angorką, czyli sporządzenie ilustracji, składanie tekstu, korekta, aż do momentu, kiedy gotowy numer wysyła się do drukarni. Podczas spotkania młodzi dziennikarze z klasy piątej wykonali ćwiczenie, które miało na celu uświadomić im, jak ważne jest umiejętne budowanie krótkiej informacji i jak duża jest siła wiadomości. Należało z opowiedzianej przez panią redaktor historii wybrać najważniejsze informacje i zapisać w dwóch, trzech zdaniach. Było to cenne i pouczające doświadczenie. Na zakończenie pani Agnieszka wręczyła wszystkim upominki: niezbędnik dziennikarza oraz niezwykły ołówek. Po spotkaniu dwie uczennice klasy piątej przeprowadziły wywiad z panią redaktor, który można będzie przeczytać na łamach naszej gazetki szkolnej 3 10 15. Spotkanie z panią Agnieszką było twórcze i upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Jesteśmy ciekawi kolejnych opowieści pani Agnieszki i mamy nadzieję na następną wizytę.

Opiekun koła dziennikarskiego Beata Michalak

• SZKOŁY PEŁNE TALENTÓW

•      Jesteśmy w połowie ogólnopolskiej akcji sklepu Lidl pod hasłem „Szkoły pełne talentów”. Uzbieraliśmy już ponad 600 talenciaków.  BRAWO!!!

Jak wiecie akcja polega na zbieraniu tzw. TALENCIAKÓW, które można otrzymać robiąc zakupy w sklepie Lidl za minimum 50 zł. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie w koszyku jednego warzywa bądź owocu.

Bardzo dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Sympatykom naszej szkoły za przekazanie zdobytych talenciaków na konto Szkoły Podstawowej w Kołacinie. Zebrane talenciaki będziemy mogli wymienić na nagrody.

Pamiętajcie, że akcja trwa do 13 listopada 2022 r.

Niech duch zaangażowania we wspólną sprawę trwa!

• XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

•       7 października 2022 r. nasza szkoła wzięła udział w obchodach XII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klas III – VIII i uczeń z klasy II sprawdzali swoją znajomość tabliczki mnożenia wykonując losowo wybrane przykłady. Każda osoba, która bezbłędnie wykonała wszystkie przykłady otrzymała Certyfikat z tytułem Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz słodką nagrodę. Rozwiązywaliśmy również zagadki matematyczne wykazując się sprytem i prędkością mnożenia.

Dziękuję wszystkim Uczniom za aktywny udział w edukacyjnej zabawie. W szczególny sposób dziękuję uczennicom klasy szóstej za pracę w komisji egzaminacyjnej.

Do zobaczenia za rok!

Szkolny koordynator