• 5 porcji warzyw, owoców lub soku

• Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym  dla klas I-III

5 PORCJI WARZYW, OWOCÓW LUB SOKU”.

Program ma na celu kształtowanie od najmłodszych lat świadomości i właściwych nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu warzyw, owoców i soków. Pokazuje, że owocowo-warzywne porcje są niezbędne w codziennej diecie oraz stanowią naturalne źródło cennych witamin i składników mineralnych, tak bardzo potrzebnych do prawidłowego rozwoju.

Organizatorem inicjatywy jest Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) przy wsparciu merytorycznym Instytutu Żywności i Żywienia. Patronat honorowy nad programem objęli: Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz wojewódzcy kuratorzy oświaty.

Program sfinansowany jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

W ramach programu w szkole prowadzone są następujące działania (dla uczniów klas I-III w Filii w Woli Cyrusowej):

- cztery zajęcia lekcyjne na temat zdrowego odżywiania się w oparciu o 5 porcji warzyw owoców lub soku z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych programu;

-  mini quiz z wiedzy o zdrowym odżywianiu w dwóch etapach: wstępne badanie przed przeprowadzeniem pierwszej lekcji programu oraz końcowe badania po przeprowadzeniu czwartej, ostatniej lekcji programu (wraz z krótkim raportem). Mini quiz pozwala pokazać stan wiedzy dzieci na temat zdrowego odżywiania się oraz efekty programu w budowaniu świadomości prawidłowej diety;

- konkurs na przygotowanie najciekawszego plakatu promującego program „5 porcji warzyw, owoców lub soku.