Materiały edukacyjne dla rodziców przesłane z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego
dot. postępowania w sytuacji połknięcia przez dziecko ciała obcego
Materiały edukacyjne dla rodziców przesłane z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego
dot. postępowania w sytuacji połknięcia przez dziecko ciała obcego
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023
23 czerwca 2023 r. (piątek)
godz. 8.00 - w oddziale przedszkolnym na „Krzyżówkach”
godz. 9.00 - w Szkole Podstawowej w Kołacinie
Zobowiązania należy składać do dnia 23 czerwca 2023 r. do dyrektora szkoły. Po tym terminie zobowiązania należy dostarczyć do Urzędu Gminy Dmosin najpóźniej do 21 lipca 2023 r.
W przypadku niespełniania ustawowych przesłanek (odległość w km od szkoły) - do zobowiązania należy dołączyć pisemnie uzasadniony wniosek skierowany do Wójta Gminy Dmosin.
Załącznik nr 1 - Zobowiązanie.docx
Regulamin przewozu uczniów do i ze szkół na terenie Gminy Dmosin.docx
Informacje NFZ o powszechnym programie szczepień przeciw HPV,
dotyczące uczennic i uczniów w wieku 12 i 13 lat
Od 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić dzieci w wieku 12 i 13 lat w ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV.
HPV (ludzki wirus brodawczaka) przenoszony głównie drogą płciową, odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe u kobiet i mężczyzn.
Ponad 2,5 tys. kobiet w Polsce zmaga się z rakiem szyjki macicy. Niestety, ponad połowa przegrywa walkę z chorobą. Realizowany program szczepień przeciw HPV ma temu zapobiec.
Dlaczego warto się szczepić przeciw HPV?
Szczepionki przeciw HPV funkcjonują na rynku od 15 lat. Powszechne programy szczepień przeciw HPV realizowane są w ponad 120 państwach. Polska dołącza do grupy państw, które prowadzą już powszechne szczepienia przeciw HPV i dzięki temu skutecznie zredukowały liczbę zachorowań na nowotwory. Szczepienie dziewcząt w wieku 12 i 13 lat zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy nawet o 90%.
Do kogo kierowany jest program?
Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W 2023 r. szczepienia będą dotyczyły dzieci urodzonych w latach 2010 i 2011.
Jak zapisać dziecko na szczepienie?
Wystarczy umówić wizytę:
- w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
- przez bezpłatną infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Więcej informacji o szczepieniu przeciw HPV oraz mapę punktów szczepień znajdą Państwo na stronie www.gov.pl/hpv
Materiały informacyjne spoty, ulotki i plakaty można pobrać ze strony https://www.gov.pl/web/zdrowie/do-pobrania2
Wiarygodne informacje o szczepieniu i szczepionkach przeciw HPV są dostępne w serwisie Szczepienia.info: https://szczepienia.pzh.gov.pl/
W dniach 12-16 czerwca uczniowie klasy II uczestniczyli w ośmiogodzinnym szkoleniu z pierwszej pomocy w ramach ogólnopolskiego programu „Ratujemy i uczymy ratować”, prowadzonym przez wychowawcę klasy p. Wiesławę Myszyńską. Uczniowie nauczyli się jak w sposób bezpieczny dla siebie, a jednocześnie skuteczny udzielić pomocy osobie poszkodowanej. W efekcie odbytego szkolenia potrafią sprawdzić czy osoba poszkodowana jest przytomna, czy oddycha, potrafią ułożyć ją w pozycji bocznej. Potrafią również wezwać na pomoc właściwe służby. Uczyli się również wykonywać resuscytację krążeniowo-oddechową. Uciśnięcia klatki piersiowej wychodziły dzieciom bardzo dobrze, natomiast trudne okazały się oddechy ratownicze. Na zakończenie szkolenia uczniowie zostali zapoznani z łańcuchem przeżycia. Najważniejszym wynikiem tego szkolenia nie są umiejętności (choć oczywiście nie można ich przeceniać), ale wykształcenie świadomości, że nieprzytomnej i nieoddychającej osobie może zaszkodzić wyłącznie bezczynność otoczenia i nigdy nie należy się bać podejmowania udzielenia pierwszej pomocy.
Informację przekazała pani Wiesława Myszyńska
W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszych Oddziałach Przedszkolnych ogłoszony został konkurs plastyczny – „Bajkowa zakładka do książki”. Na konkurs wpłynęło 30 prac. Wszystkie prace były oryginale, bajecznie kolorowe, dlatego jury postanowiło przyznać równorzędne nagrody rzeczowe dla wszystkich uczestników konkursu.
Dobrze jest znać swoją miejscowość, dlatego dzieci z OP na „Krzyżówkach” poznają punkty usługowe w Kołacinie. Rozpoczęliśmy od zakładu fryzjerskiego p. Wioletty Baranowskiej, gdzie mogliśmy zapoznać się z wyglądem zakładu fryzjerskiego i pracą fryzjera. Od nowego roku szkolnego będziemy kontynuować nasze wycieczki i poznawanie Kołacina.
18 maja 1920 rok to ważna data dla społeczności naszej szkoły. 103 lat temu urodził się Karol Wojtyła – Papież Jan Paweł II w małym mieście w Wadowicach. Z tej okazji 19 maja uczniowie klas IV, V i VIII przygotowali wyjątkową akademię poświęconą Wielkiemu Polakowi, Janowi Pawłowi II.
Apel odbył się w sali gimnastycznej, gdzie wysłuchaliśmy montażu słowno-muzycznego. Oczywiście nie zabrakło pięknych utworów, które przypominają nam naszego rodaka - "Lolek”, "Kochamy Cię Janie Pawle II", "Abba Ojcze" czy też ulubionej piosenki papieża "Barki". Pomiędzy piosenkami mogliśmy wysłuchać przemyśleń na temat naszego rodaka, który w naszych sercach pozostał jako Papież pokoju, wielki pielgrzym, przyjaciel dzieci i młodzieży. I chociaż nie ma go wśród nas, to pamięć o nim jest ciągle żywa. Nad przebiegiem apelu czuwała pani Marzena Kmieciak.
Po zakończonej uroczystości wszyscy udali się do klas na degustację pysznych, papieskich kremówek.
Informację przekazała pani Marzena Kmieciak
WIZYTA W OSP KOŁACIN
12 maja dzieci z OP dziesięciogodzinnego na „Krzyżówkach” odwiedziły Strażnicę OSP w Kołacinie. Strażacy wspaniale przygotowali się na nasze odwiedziny. Dzieci dowiedziały się, na czym polega służba w OSP. Mogły zobaczyć sprzęt strażacki, a nawet zabawić się w strażaków. Na zakończenie wizyty każde z dzieci otrzymało Odznakę Małego Strażaka i słodki upominek. Również i my wręczyliśmy druhom OSP wykonany przez dzieci plakat jako podziękowanie za zaproszenie do strażnicy.
NIEZWYKŁE SPOTKANIA
W naszym OP odbył się cykl spotkań pt.: „Zawody naszych rodziców”, na który zaprosiliśmy chętnych rodziców, aby przybliżyli dzieciom, na czym polega ich praca. Jako pierwsza o swojej pracy opowiedziała nam pani Magdalena Balcerak-Wierzbicka, która jest lekarzem weterynarii i mamą naszej Róży. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących faktów o pracy weterynarza oraz jak my, właściciele zwierząt, powinniśmy dbać o swoje zwierzaki. Pani doktor przygotowała również niespodziankę dla dzieci – zestaw Małego weterynarza i dzieci same mogły urządzić kącik weterynaryjny.
Kolejną mamą, która nas odwiedziła 15 maja i opowiedziała dzieciom o swojej pracy w sekretariacie Powiatowej Straży Pożarnej w Koluszkach, była pani Justyna Borowska - mama naszego Tymka. Bardzo obrazowo opowiedziała, na czym polega jej zawód i oczywiście przygotowała upominki dla dzieci.
18 maja mieliśmy kolejne odwiedziny. Tym razem pani Agnieszka Eliasiewicz - mama Ali, która przedstawiła nam Pana Ząbka i opowiedziała o swojej pracy asystentki stomatologicznej. Przypomniała również, jak należy dbać o zęby. I tym razem dzieci otrzymały super upominki: ząbkowe ołówki i ząbki sprężynki.
Kolejna wizyta 18 maja wzbudziła wśród dzieci pewną konsternację, gdyż odwiedził nas pan policjant, tata naszej Ali – sierżant Jarosław Eliasiewicz. Opowiedział o swojej pracy, pokazał podstawowe elementy wyposażenia policjanta na patrolu, co wzbudziło duże zainteresowanie, zwłaszcza chłopców. Oczywiście dzieci otrzymały na zakończenie jego wizyty słodkie upominki.
2 czerwca w naszym OP pojawił się kolejny gość, tata Róży pan Sebastian Wierzbicki. Pan Sebastian wykonuje niezwykły zawód tatuażysty. Dzieci same mogły zabawić się w tatuatora. Każde z dzieci otrzymało banana, na którym tatuowało swoje imię. Była to niezwykle emocjonująca zabawa, która sprawiła dzieciom ogromną frajdę. Na zakończenie dzieci otrzymały również samoprzylepne tatuaże.
Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie i poświęcony czas.
NIESPODZIEWANI GOŚCIE
1 czerwca odwiedziła nas pani doktor Dorota Cłapa-Kubiak i pani pielęgniarka Monika Goździńska z pobliskiego ośrodka zdrowia. Dzieci otrzymały od nich słodkie upominki z okazji Dnia Dziecka. Sprawiły tym maluchom wielką radość. Bardzo dziękujemy!
WYPRAWA DO KRAINY PSZCZÓŁ
2 czerwca udaliśmy się na niezwykłą wyprawę do Pszczelego Świata - pasieki w Lipce. Podczas naszej wycieczki dowiedzieliśmy się bardzo wielu informacji na temat niesamowitych owadów, jakimi są pszczoły. Mogliśmy skosztować pysznego, już tegorocznego miodu. Ubrani w odpowiedni strój mogliśmy obserwować pszczelą rodzinę i podziwiać królową roju. Były też zabawy, tańce i ognisko z kiełbaskami. Było super!
Informacje przekazała pani Małgorzata Goździńska
Powered by aSc EduPage