• Zdjęcia w szkole - 10.05.2024

W dniu 10 maja 2024 r. (piątek) w naszej szkole odbędzie się sesja zdjęciowa.

Zdjęcia wykonuje firma MAWI.

Poniżej oferta fotograficzna.

Wykup zdjęć, jak zwykle – dobrowolny, z wyjątkiem zdjęć zamówionych.

• RODZINNY KONKURS PLASTYCZNY ZIEMIA – „MOJA ZIELONA PLANETA”

•      W kwietniu w Oddziałach Przedszkolnych został zorganizowany i rozstrzygnięty rodzinny konkurs plastyczny pt. „Ziemia – Moja Zielona Planeta”.

Celem konkursu było zwiększenie świadomości ekologicznej przedszkolaków oraz kształtowanie wyobraźni plastycznej i kreatywności.

W konkursie wzięło udział 6 prac z Oddziału Przedszkolnego I (3, 4 - latki) oraz 8 prac z Oddziału Przedszkolnego II (5, 6 - latki).

Komisja konkursowa nagrodziła następujące prace:

Kategoria – dzieci 3, 4 – letnie

I miejsce - Zuzanna Witkowska

II miejsce - Mikołaj Supera

III miejsce - Michalina Witkowska

Kategoria – dzieci 5, 6 – letnie

I miejsce - Lena Barańczyk

II miejsce - Gaja Sosińska

III miejsce - Zofia Pasek

DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W KONKURSIE I GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!

• DZIEŃ MARCHEWKI

Wyskoczyła z ogródeczka

Cudna pani marcheweczka

Obereczka zatańczyła

Do talerza mi wskoczyła

Witam ją na moim stole

Jest w surówce i w rosole

Tańczy, pływa, stroi miny

I dostarcza witaminy

Autor: Marlena Templer

Dzień 4 kwietnia w oddziale przedszkolnym był dniem pomarańczowym, marchewkowym, zdrowym i witaminowym.

Celem zajęć było uświadomienie dzieciom walorów smakowych i wartości odżywczych jakie zawiera marchewka oraz zachęcenie dzieci do jedzenia tego warzywa.

Ten dzień wypełniony był zabawami, pracami plastycznymi, zagadkami, degustacją marchewki i soku.

Dzięki takim działaniom prowadzonym już od najmłodszych lat, rozbudzamy u dzieci zainteresowanie własnym zdrowiem, potrzebę prawidłowego odżywiania się.

Informację przekazała pani Małgorzata Lenkiewicz

• Marcowe działania w ramach projektu “Każdy inny, wszyscy równi”

•      W marcu rozpoczęliśmy akcję “Przerwa z …”, której współorganizatorem jest Szkolne Koło Wolontariatu. Członkinie koła z klasy siódmej organizowały czas naszemu koledze trzecioklasiście, który ze względu na stan zdrowia nie opuszcza klasy. Były to więc długie przerwy z zabawą, rysowaniem, grami planszowymi i przede wszystkim z rozmową.

Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w warsztatach, których celem było budowanie wiedzy na temat tej odmienności genetycznej oraz budzenie wrażliwości na potrzeby osób nią obdarzonych. Dzieci wykazały się wielkim wyczuciem w trakcie rozmowy, której podsumowaniem może być tytuł naszej akcji: “Każdy inny - wszyscy równi”.

Informację przekazała pani Dorota Drożdż

• TOPIENIE MARZANNY

•      21 marca dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III udali się wraz z wychowawcami nad pobliską rzekę, żeby utopić Marzannę – słomianą kukłę symbolizującą zimę.

Topienie marzanny to jeden z niewielu starosłowiańskich zwyczajów, które zachowały się do dziś. Nikt tak naprawdę nie wie, kiedy zaczęto topić marzannę. Utopienie bądź spalenie marzanny w dawnych czasach dawało ludziom pewność, że przyszły rok przyniesie dobre plony oraz miski pełne jedzenia. Po przygotowaniu marzanny dzieci chodziły od domu do domu i wkładały ją do misek z wodą, dopiero później odbywało się oficjalne topienie marzanny. Tradycja była przekazywana z pokolenia na pokolenie przez wszystkich mieszkańców wsi. Podpalenie bądź wrzucenie kukły do rzeki odbywało się poza granicami wsi. W dawnych czasach pierwszy dzień wiosny wiązał się z hucznym biesiadowaniem oraz radością.

Nasze topienie marzanny nie ma nic wspólnego z obrzędami i wierzeniami, które przyświecały ludziom w dawnych czasach. Wrzucenie przez nas kukły do wody, po uprzednim podpaleniu symbolicznie przywitało wiosnę i pożegnało zimowe dni. Wszyscy z zaciekawieniem przyglądali się płonącej marzannie, która odpływała coraz dalej, by po chwili zawrócić i płynąć w naszą stronę.

Ze spaceru wróciliśmy z gaikiem, czyli sosnową gałązką, na której zawieszone były kolorowe wstążeczki. Symbolizuje on nadejście wiosny i rozkwit przyrody.

Informację przekazała pani Wiesława Myszyńska