• Światowy Dzień Cukrzycy i Dzień Życzliwości

          •      W listopadzie w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjno-Społecznego “Każdy inny, wszyscy równi” celebrowaliśmy dwa bardzo ważne święta. Pierwsze to Światowy Dzień Cukrzycy, szczególnie nam bliski z racji uczęszczania do naszej szkoły ucznia chorującego na cukrzycę. W dniu 14 listopada uczniowie przyszli ubrani na niebiesko na znak solidarności z chorymi i każdy otrzymał jabłko, które jest ważnym składnikiem diety antycukrzycowej. Więcej o tej podstępnej chorobie mogli dowiedzieć się z tematycznej gazetki. 

                 Z okazji Dnia Życzliwości każda klasa wybierała osobę najbardziej życzliwą, czyli godną zaufania, pomocną i lubianą - Królową lub Króla Życzliwości. Na szkolnym korytarzu zawisły kartki z życzliwymi słowami do podzielenia się z innymi, można było również wypełnić symboliczne słoiki pomysłami na bycie życzliwym. I mimo deszczowej aury w naszej szkole świeciło słońce.

            Informację przekazała pani Dorota Drożdż

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          •      17 listopada 2023 r. społeczność uczniowska naszej szkoły uczestniczyła w XIII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia (ŚDTM). Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania – uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości.

                 W tym roku każda osoba, która odpowiedziała poprawnie na wszystkie pytania z losu – otrzymała tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia”, symboliczną legitymację oraz słodką nagrodę. Co dało ogromną radość i zadowolenie zarówno młodym egzaminatorom, jak i egzaminowanym. Rozwiązywaliśmy również zagadki matematyczne wykazując się sprytem i prędkością mnożenia. Oglądaliśmy film – „Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia?”, słuchaliśmy piosenki utrwalającej znajomość tabliczki mnożenia, stworzyliśmy gazetkę okolicznościową oraz graliśmy w „tabliczkowe memory”.

                 Na szczególne wyróżnienie zasługuje uczeń Oddziału Przedszkolnego, Alan Leończuk, lat 5. Alan, w błyskawicznym tempie, odpowiedział na wszystkie zadane przykłady z tabliczki mnożenia. Jesteśmy dumni, że mamy tak zdolnego ucznia w naszej szkole.

                 Mamy nadzieję, że ten dzień dostarczył wielu miłych emocji i pokazał, że warto się uczyć, a nauka może być zabawą. Ci, którym tabliczka mnożenia nie jest obca, dobrze się bawili, natomiast dzieci, które zapomniały tabliczkę mnożenia, mogły nadrobić zaległości w miłej atmosferze.

               Dziękuję wszystkim Uczniom za aktywny udział w edukacyjnej zabawie. W szczególny sposób dziękuje uczniom klasy czwartej za pracę w komisji egzaminacyjnej.

             

            Do zobaczenia za rok!

             

            Szkolny koordynator

            Małgorzata Kłosińska

          • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          •  

            „Usiądź, mamo (tato) wygodnie,

            A ja ci przyniosę książeczkę.

            Przytulę się mocno do ciebie,

            A ty mi poczytaj chwileczkę.”

                                                                                      B. Szelągowska „Poczytaj mi”

             

                  5 Listopada to Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney’a.

            Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu. Oswajają dziecięce lęki.

            Z tej okazji 6 listopada wyruszyliśmy w podróż do krainy bajek. Dzieci przebierały się w bajkowe stroje. Uczestniczyły w konkursach i quizach. Wysłuchały kilku bajek, które przeczytali im rodzice i nauczyciele z innych klas. Na chwilę mogły zamienić się w Kopciuszka, który oddziela ziarenka grochu od kaszy.
            Na zakończenie dzieci wykonały galerię najpiękniejszych postaci z bajek. Ten wyjątkowy dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych.

            Pamiętajmy, że czytając dzieciom bajki rozwijamy ich wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo.

            Informację przekazała pani Małgorzata Lenkiewicz

          • WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

          •      30 października w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów z klas VI – VIII. Prowadzone były przez trenera z Ośrodka Psychologiczno-Edukacyjnego „Medivia” z Łodzi, panią Dagmarę.

                 W tym dniu udział wzięło aż 30 uczniów naszej szkoły w dwóch różnych warsztatach. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się o godzinie 09.35 i trwały do 11.15. Dotyczyły one profilaktyki uzależnień. Szkolenie dotyczyło zagrożeń związanych z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków i dopalaczy, a także szkód jakie mogą wyrządzić w życiu człowieka. Uczniowie poznali również rodzaje uzależnień oraz miejsca gdzie można szukać pomocy.

                 Drugie zajęcia rozpoczęły się po przerwie obiadowej i zakończyły o 13.15. Tym razem tematem wiodącym były „Trudne emocje, obniżony nastrój, depresja, samookaleczenia”. Celem tych zajęć było nauczenie uczniów rozpoznawania różnicy między uczuciami a działaniami oraz panowania nad impulsami. Podczas tych warsztatów uczniowie uświadomili sobie, że trudne emocje nie muszą prowadzić do autodestrukcji, ale są inne sposoby radzenia sobie z nimi.

                 W obu spotkaniach uczniowie brali czynny udział. Na zakończenie spotkania pani Dagmara przeprowadziła ze wszystkimi uczestnikami anonimowy test dotyczący samooceny uczniów. Wszystkim bardzo się to podobało.

                 Mamy nadzieję, że będziemy mieli możliwość ponownego spotkania z panią Dagmarą na kolejnych warsztatach skierowanych do uczniów.

            Informację przekazała pani Ewa Pasek

          • NIEpaleNIE JEST MODNE

          •      Pod takim hasłem 20 października odbyło się spotkanie z panią Agnieszką Kubiak z wydziału Oświaty i Promocji Zdrowia Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzezinach. Zajęcia dotyczyły profilaktyki uzależnienia od palenia papierosów w tym e-papierosów.

            Profilaktyka palenia tytoniu ma na celu ograniczenie ekspozycji na dym tytoniowy (w odniesieniu do czynnego i biernego palenia tytoniu) poprzez:

            • zapobieganie zwiększaniu się liczby osób rozpoczynających palenie;
            • zapobieganie wzrostowi narażenia na dym tytoniowy w miejscach użyteczności publicznej;
            • tworzenie odpowiednich regulacji prawnych umożliwiających realizację skutecznej polityki ograniczania  używania tytoniu w Polsce;
            • zwiększenie wiedzy na temat szkodliwości palenia wyrobów tytoniowych wśród dzieci i młodzieży;
            • zmiana postaw wobec palenia tytoniu, zmierzająca w kierunku marginalizacji tego zjawiska w społeczeństwie;
            • zwiększenie liczby osób rzucających palenie.

                 Uczniowie podczas warsztatów dowiedzieli się, co grozi palaczom, na jakie choroby są oni narażeni i jak skutecznie odmawiać palenia. Pracowali bardzo aktywnie.

               Na zakończenie zajęć uczniowie mogli skorzystać z urządzenia o nazwie SmokeCheck. Jest on diagnostycznym urządzeniem mierzącym poziom tlenku węgla w powietrzu wydychanym w ppm. U większości badanych osób wyszedł wynik zerowy. U niektórych uczniów wynik był niewiele wyższy niż zero. Pani Agnieszka wytłumaczyła, że taki wynik wskazuje na to, że osoba z bliskiego otoczenia ucznia pali papierosy.

            Informację przekazała pani Ewa Pasek

          • Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

          • 10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

             

                 W ramach ogólnopolskiego projektu “Każdy inny, wszyscy równi” realizowanego przez naszą szkołę, w październiku zorganizowano kilka akcji, które miały uświadamiać uczniom znaczenie zdrowia psychicznego i popularyzować wiedzę na ten temat.
            W klasach starszych zostały przeprowadzone dwie lekcje wychowawcze poświęcone tematyce stresu, regulacji emocji i relacji międzyludzkich. Odbyły się również zajęcia warsztatowe na temat profilaktyki uzależnień i kształtowania swej samooceny. W salach pojawiły się Słoiki Dobrych Myśli, do których każdy mógł wrzucić karteczkę z pozytywnym przesłaniem. Były one odczytywane podczas godzin wychowawczych przez cały miesiąc. Poza tym został ogłoszony konkurs plastyczny na plakat: “Jak dbasz o zdrowie psychiczne?” oraz powstała tematyczna gazetka. W konkursie dwa równorzędne wyróżnienia otrzymały Antonina Kmieciak i Patrycja Pasek.

          • WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK

          • 26 października 49 uczniów klas 0-III było na wycieczce w fabryce bombek SZKŁO DEKOR w Piotrkowie Trybunalskim. O tym nietypowym terminie zadecydowały względy ekonomiczne. W grudniu, czyli miesiącu świątecznym, cena biletu jest o 15 złotych wyższa niż w październiku. Wycieczka obejmowała zwiedzanie fabryki (w której czas się zatrzymał gdzieś w PRL-u) oraz zajęcia warsztatowe. Uczniowie zapoznali się z całym procesem produkcyjnym bombek. Mogli obserwować w jaki sposób z gorącego szkła powstaje odpowiedni kształt, dowiedziały się w jaki sposób bombki maluje się w środku, jak się je myje i suszy. Jednak największy podziw wzbudziła praca pań, które ręcznie ozdabiają bombki. W ich rękach powstają prawdziwe cacka, które w większości są towarem eksportowym. Uczniowie spróbowali swoich sił w czasie zajęć warsztatowych. Według własnych pomysłów ozdabiali bombki, które później zabrali ze sobą do domu. Na zakończenie wszyscy udali się do zakładowego sklepu, by podziwiać gotowe wyroby. Wielu uczestników wycieczki, mimo wysokich cen, zrobiło nawet zakupy.

            Informację przekazała pani Wiesława Myszyńska