W dniu 10 maja 2024 r. (piątek) w naszej szkole odbędzie się sesja zdjęciowa.
Zdjęcia wykonuje firma MAWI.
Poniżej oferta fotograficzna.
Wykup zdjęć, jak zwykle – dobrowolny, z wyjątkiem zdjęć zamówionych.
W dniu 10 maja 2024 r. (piątek) w naszej szkole odbędzie się sesja zdjęciowa.
Zdjęcia wykonuje firma MAWI.
Poniżej oferta fotograficzna.
Wykup zdjęć, jak zwykle – dobrowolny, z wyjątkiem zdjęć zamówionych.
W kwietniu w Oddziałach Przedszkolnych został zorganizowany i rozstrzygnięty rodzinny konkurs plastyczny pt. „Ziemia – Moja Zielona Planeta”.
Celem konkursu było zwiększenie świadomości ekologicznej przedszkolaków oraz kształtowanie wyobraźni plastycznej i kreatywności.
W konkursie wzięło udział 6 prac z Oddziału Przedszkolnego I (3, 4 - latki) oraz 8 prac z Oddziału Przedszkolnego II (5, 6 - latki).
Komisja konkursowa nagrodziła następujące prace:
Kategoria – dzieci 3, 4 – letnie
I miejsce - Zuzanna Witkowska
II miejsce - Mikołaj Supera
III miejsce - Michalina Witkowska
Kategoria – dzieci 5, 6 – letnie
I miejsce - Lena Barańczyk
II miejsce - Gaja Sosińska
III miejsce - Zofia Pasek
DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W KONKURSIE I GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!
Wyskoczyła z ogródeczka
Cudna pani marcheweczka
Obereczka zatańczyła
Do talerza mi wskoczyła
Witam ją na moim stole
Jest w surówce i w rosole
Tańczy, pływa, stroi miny
I dostarcza witaminy
Autor: Marlena Templer
Dzień 4 kwietnia w oddziale przedszkolnym był dniem pomarańczowym, marchewkowym, zdrowym i witaminowym.
Celem zajęć było uświadomienie dzieciom walorów smakowych i wartości odżywczych jakie zawiera marchewka oraz zachęcenie dzieci do jedzenia tego warzywa.
Ten dzień wypełniony był zabawami, pracami plastycznymi, zagadkami, degustacją marchewki i soku.
Dzięki takim działaniom prowadzonym już od najmłodszych lat, rozbudzamy u dzieci zainteresowanie własnym zdrowiem, potrzebę prawidłowego odżywiania się.
Informację przekazała pani Małgorzata Lenkiewicz
W marcu rozpoczęliśmy akcję “Przerwa z …”, której współorganizatorem jest Szkolne Koło Wolontariatu. Członkinie koła z klasy siódmej organizowały czas naszemu koledze trzecioklasiście, który ze względu na stan zdrowia nie opuszcza klasy. Były to więc długie przerwy z zabawą, rysowaniem, grami planszowymi i przede wszystkim z rozmową.
Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w warsztatach, których celem było budowanie wiedzy na temat tej odmienności genetycznej oraz budzenie wrażliwości na potrzeby osób nią obdarzonych. Dzieci wykazały się wielkim wyczuciem w trakcie rozmowy, której podsumowaniem może być tytuł naszej akcji: “Każdy inny - wszyscy równi”.
Informację przekazała pani Dorota Drożdż
21 marca dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III udali się wraz z wychowawcami nad pobliską rzekę, żeby utopić Marzannę – słomianą kukłę symbolizującą zimę.
Topienie marzanny to jeden z niewielu starosłowiańskich zwyczajów, które zachowały się do dziś. Nikt tak naprawdę nie wie, kiedy zaczęto topić marzannę. Utopienie bądź spalenie marzanny w dawnych czasach dawało ludziom pewność, że przyszły rok przyniesie dobre plony oraz miski pełne jedzenia. Po przygotowaniu marzanny dzieci chodziły od domu do domu i wkładały ją do misek z wodą, dopiero później odbywało się oficjalne topienie marzanny. Tradycja była przekazywana z pokolenia na pokolenie przez wszystkich mieszkańców wsi. Podpalenie bądź wrzucenie kukły do rzeki odbywało się poza granicami wsi. W dawnych czasach pierwszy dzień wiosny wiązał się z hucznym biesiadowaniem oraz radością.
Nasze topienie marzanny nie ma nic wspólnego z obrzędami i wierzeniami, które przyświecały ludziom w dawnych czasach. Wrzucenie przez nas kukły do wody, po uprzednim podpaleniu symbolicznie przywitało wiosnę i pożegnało zimowe dni. Wszyscy z zaciekawieniem przyglądali się płonącej marzannie, która odpływała coraz dalej, by po chwili zawrócić i płynąć w naszą stronę.
Ze spaceru wróciliśmy z gaikiem, czyli sosnową gałązką, na której zawieszone były kolorowe wstążeczki. Symbolizuje on nadejście wiosny i rozkwit przyrody.
Informację przekazała pani Wiesława Myszyńska
W naszej szkole przeprowadzono Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR. Dwunastu uczniów z klas II - VII podjęło wyzwanie rozwiązania trudnych zadań, które w każdej kategorii wymagały dużej wiedzy matematycznej oraz umiejętności logicznego rozumowania. Każdy uczestnik otrzymał „chiński tangram”, który jest świetną i logiczną zabawką na nudne dni.
Wyniki poznamy w maju, więc pozostaje nam troszkę poczekać i mocno za Wszystkich trzymać kciuki.
Już dziś zachęcam do wzięcia udziału w KANGURZE za rok.
Małgorzata Kłosińska
szkolny koordynator konkursu
Uczniowie uczestniczący w unijnym "Programie dla szkół" wzięli udział 14.03.2024 r. w warsztatach. Warsztaty przeznaczone były dla uczniów klas I-V i były całkowicie bezpłatne. Składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
Poprzez połączenie aktywności i nauki uczniowie pod opieką pani Moniki Durlej mogli wspólnie poznawać tajniki zdrowej diety, pochodzenia i wartości odżywczej produktów, niemarnowania żywności oraz gospodarowania odpadami.
Prowadząca starała się uświadomić dzieciom jak ważne jest wyrabianie prawidłowych nawyków żywieniowych poprzez jedzenie produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych. Ponadto pani Monika przedstawiła jakie korzyści wynikają z diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne. Warsztaty dotyczyły również zawartości cukru w produktach i jego wpływu na nasze życie.
Część praktyczna polegała na przygotowaniu przez uczniów twarożku ze szczypiorkiem i rzodkiewką. Z marchewki i kalarepki dzieci wycinały specjalnymi przyrządami wzorki w postaci gwiazdek i kwiatków. Ponadto z bananów, mleka i nasion prowadząca zrobiła dla uczniów pożywny koktajl.
Dzieci uczestniczące w warsztatach bardzo chętnie spożywały produkty owocowo-warzywne i mleczne oraz aktywnie brały udział w ich przygotowywaniu. Na zakończenie zajęć pani Monika Durlej przekazała wszystkim klasom zestawy do założenia klasowych ogródków.
Informację przekazała pani Marzena Kołodziejska
Rekolekcje 2024 - dowożenie.docx
REKOLEKCJE W KOŚCIELE W KOŁACINKU
18, 19, 20 marca 2024 r. GODZ. 11.15
DOWOŻENIE – p. Leszek Górajek
DOJAZD POWRÓT
Wyjazd z Dmosina ok. 10.30 ok. 12.45
Koziołki - koło p. Drożdżyk ok. 10.40 ok. 12.35
Kołacin - koło p. Jadczak ok. 10.45 ok. 12.30
Syberia - koło p. Zimoląg ok. 10.55 ok. 12.25
Kołacin - koło p. Heleniak ok. 11.00 ok. 12.20
Henryków - koło p. Barańczyk ok. 11.03 ok. 12.15
Kołacin - koło p. Jasińskich ok. 11.07 ok. 12.10
Kołacin - szkoła ok. 11.10 ok. 12.08
Kościół w Kołacinku ok. 11.15 ok. 12.05
Na przystankach proszę być 5 minut przed wskazanym czasem.
DOWOŻENIE – p. Agnieszka Wojciechowska
DOJAZD POWRÓT
Wyjazd z Dmosina ok. 10.25 ok. 12.45
Wola Cyrusowa Kol. I (p. Obiedzińska) ok. 10.35 ok. 12.35
Wola Cyrusowa Kol. II ok. 10.37 ok. 12.33
Wola Cyrusowa Kol. III (Nowa Wola) ok. 10.40 ok. 12.30
Wola Cyrusowa I (krzyżówki koło sklepu) ok. 10.43 ok. 12.27
Wola Cyrusowa II ok. 10.45 ok. 12.25
Wola Cyrusowa III (stara ubojnia) ok. 10.47 ok. 12.23
Wola Cyrusowa (koło ubojni) ok. 10.50 ok. 12.20
Kołacinek (przystanek) ok. 11.00 ok. 12.10
Kościół w Kołacinku ok. 11.05 ok. 12.05
Na przystankach proszę być 5 minut przed wskazanym czasem.
Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy I na rok szkolny 2024/2025
od 1 marca do 18 marca 2024 r.
Informacje i dokumenty związane z rekrutacją do pobrania
Po feriach wróciliśmy do realizacji zadań akcji „Każdy inny - wszyscy równi”. Na szkolnym korytarzu powstał kącik biblioteczny z książkami terapeutycznymi „Kącik pomocy emocjonalnej”. Reklamowało go hasło „Masz smuteczki? Zajrzyj do naszej biblioteczki”. Uczniowie mogą tam znaleźć książki o miłości, złości, akceptacji, stawianiu barier, tolerancji i śmierci.
Druga akcja związana była z Światowym Dniem Walki z Depresją, który przypadał 23 lutego. W związku z tym dniem w klasie siódmej odbyła się lekcja pt. „Nastoletnia depresja”, według scenariusza z www.forumprzeciwkodepresji.
Jej tematem był problem depresji u młodzieży, jak ją rozpoznać, jakie są jej przyczyny, jak rozmawiać z osobą chorą i - najważniejsze - jak jej pomóc w wyjściu z depresji.
W dniu 21.02.2024 r. uczniowie klas V i VI uczestniczyli w prelekcji poprowadzonej przez panią Jolantę Kacprzak (pracownicę Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich) pt. Ssaki Polski. Celem tego spotkania było m.in. przygotowanie uczniów do drugiego etapu konkursu – Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski oraz zachęcenie młodych ludzi do odwiedzenia terenu parków krajobrazowych, aby doceniać ich bogactwo przyrodnicze. Bardzo dziękujemy pani J. Kacprzak za ciekawe przedstawienie tematu i miłą atmosferę.
Informację przekazała pani Anna Bankiewicz
W dniu 16.02.2024 r. uczniowie klas 7 i 8 z naszej szkoły oraz szkoły w Dąbrówce Dużej wzięli udział w wydarzeniu kulturalno-edukacyjno-religijnym pt. "Arena Młodych" w Atlas Arenie w Łodzi. Młodzież miała okazję uwielbiać Boga przez wspólne radosne śpiewy, adorację, wysłuchanie Słowa Bożego. Spotkał się również z nimi kardynał Grzegorz Ryś.
Informację przekazała pani Marzena Kmieciak
Dnia 27 stycznia 2024 roku w naszej szkole odbędzie się Zabawa Choinkowa.
Serdecznie zapraszamy wszystkich naszych uczniów wraz z rodzicami (ewentualnie z młodszym rodzeństwem) oraz naszych absolwentów (bez osób towarzyszących) do udziału w zabawie.
Osoby nieuczęszczające do naszej szkoły nie będą wpuszczane na zabawę choinkową.
W programie:
14.00 - jasełka
14.30 - rozdanie nagród z programu "Talenciaki"
15.00 - 16.00 - zabawy i gry dla młodszych dzieci
16.00 - pokaz strojów karnawałowych
17.00 - przybycie Świętego Mikołaja
18.00 - 20.00 - Dyskoteka szkolna
Przez cały czas będzie działał bufet, w którego menu znajdziemy:
- ciasta
- pizzerki
- frytki
- hot dogi
i wiele innych pyszności. Serdecznie zapraszamy do zakupu. :)
Powered by aSc EduPage