29 stycznia 2016r. o godz. 9.00 zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby po raz kolejny powitać naszych gości z fundacji muzycznej ,,Muzyka Świata”. Tym razem były to egzotyczne klimaty muzyczne rodem z Afryki. Koncert poprowadziła pani Ania, która w ciekawy sposób wprowadziła nas w historię, kulturę i muzykę ludów afrykańskich.
Wspomniana cześć świata jest bardzo bogata w oryginalne, ręcznie robione instrumenty muzyczne, które potrafią zaskakiwać swoim wyglądem. Najważniejszym wśród wszystkich instrumentów Afryki jest bęben zwany djembe (dżembe) znany również u nas. I to właśnie od niego zaczął się pokaz.
Jako pierwszy na scenie pojawił się mały bębenek tama, nazywany także gadającym bębenkiem. Potem usłyszeliśmy głęboki, donośny dźwięk djembe, zrobionej z wydrążonego pnia i skóry bawołu.
Do następnej melodii potrzebny był jeszcze instrument wykonany z tykwy i muszelek, a kiedy się pojawił, usłyszeliśmy dźwięki, które przeniosły nas nagle do roztańczonej, afrykańskiej wioski.
Po tym występie poznaliśmy kolejne instrumenty z czarnego lądu, czyli ogłuszający dźwiękiem bębenek i drewniany balofon z dołączonymi u dołu orzechami kokosa, służącymi do wzmacniania dźwięku.
Następny afrykański instrument, który usłyszeliśmy był zrobiony z tykwy połączonej z muszelkami. Przy jego pomocy nasi goście zagrali i zaśpiewali nam piosenkę o afrykańskim czerwonym kapturku i o jego przygodach w buszu.
Jak na każdym koncercie, tak i na tym mogliśmy uczestniczyć w organizacji małej, ale bardzo głośnej orkiestry. Ochotnicy z widowni mieli do wyboru mnóstwo instrumentów m.in. marakasy, djembe, kosi, krowi dzwonek i grającą żabę. Wszystkie te przedmioty wprawione jednocześnie w ruch dały niesamowity, ogłuszający efekt.
Nie mogło także zabraknąć wspólnie śpiewanej piosenki. Najpierw próbowaliśmy powtórzyć, a później odśpiewać kilka zwrotów popularnej, afrykańskiej piosenki, która brzmiała mniej więcej tak: ,,eninoko konkole kanaku”. Było przy tym mnóstwo śmiechu i zabawy.
Większość instrumentów, jakie mieliśmy okazję usłyszeć pochodziła z zachodniej części Afryki, z terenów zamieszkałych przez lud Malinke. Także melodie zaprezentowane przez naszych gości pochodziły z tamtego rejonu czarnego lądu. Po wspólnie spędzonej godzinie nagrodziliśmy naszych gości rzęsistymi brawami. Artyści fundacji Muzyka Świata już niebawem znowu pojawią się w naszych szkolnych progach.