Dnia 28 listopada 2015 roku uczniowie kl. IV-VI oraz kl. II wraz z opiekunami: panią Beatą Michalak, panią Ewą Miller i panią Marzeną Kołodziejską, wybrali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Rano o godzinie 7.00 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w dwugodzinną podróż autokarową do naszej stolicy.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty na Placu Zamkowym, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Jest to najstarszy warszawski pomnik. Wzniesiony został około 400 lat temu. Na wysokiej kolumnie stoi król Zygmunt Waza i spogląda na miasto, które uczynił stolicą Polski. Tutaj spotkaliśmy się z przewodnikiem.
Z Placu Zamkowego udaliśmy się na pobliską ulicę Piwną. Dawniej znajdowały się tam warsztaty rzemieślników. Później pani przewodnik zaprowadziła nas na placyk Kanonia, gdzie stoi pęknięty dzwon, który podobno spełnia życzenia. Wystarczy tylko obejść go trzy razy dookoła. Przy placu pod numerem 20/22 stoi najwęższa w mieście kamienica. Następnie poszliśmy na Rynek Starego Miasta. Rynek otaczają malownicze kamieniczki, a pośrodku widnieje fontanna z rzeźbą Syrenki, symbolem Warszawy. Drugi pomnik Syrenki znajduje się nad Wisłą, na nabrzeżu zachodnim.
Stamtąd powędrowaliśmy na ulicę Krzywe Koło, gdzie według legendy mieszkał bazyliszek. Następnie ruszyliśmy w kierunku ulicy Podwale. Tam znajduje się pomnik Małego Powstańca. Postawiono go na pamiątkę udziału warszawskich dzieci w powstaniu, które wybuchło w sierpniu 1944 roku w czasie II wojny światowej.
Po zwiedzeniu Starego Miasta weszliśmy jeszcze do katedry św. Jana Chrzciciela, najważniejszej świątyni w mieście. W jej podziemiach pochowani są wielcy Polacy.
Później ruszyliśmy do Zamku Królewskiego. Dowiedzieliśmy się, że został on zupełnie zniszczony podczas II wojny światowej. Odbudowano go dopiero 30 lat później, dzięki ofiarności mieszkańców Warszawy, którzy oddawali na ten cel pieniądze, a nawet biżuterię. Z zainteresowaniem zwiedziliśmy bogate i piękne wnętrza Zamku. Potem pomaszerowaliśmy na Plac Piłsudskiego, aby tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza. Akurat odbywała się zmiana warty.
Ważnym punktem wycieczki był spacer Krakowskim Przedmieściem. Mogliśmy wejść na dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego, widzieliśmy pomnik Adam Mickiewicza, Bolesława Prusa i ks. Jana Twardowskiego, a przed Pałacem Prezydenckim zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Duże zainteresowanie wzbudziły multimedialne Ławeczki Chopina, które znajdują się m.in. właśnie na Krakowskim Przedmieściu. Na ławeczkach można przeczytać ciekawostki o Fryderyku Chopinie i odpocząć, słuchając jego muzyki. Byliśmy też w Bazylice Św. Krzyża, gdzie złożone jest serce tego wielkiego polskiego kompozytora i pianisty.
Potem udaliśmy się do autokaru, by pojechać na niezwykle ważny dla uczestników wycieczki obiekt - Stadion Narodowy. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem naszych marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny, pan przewodnik oprowadził nas po szatni piłkarzy, pokoju trenera oraz sali konferencyjnej, przeznaczonej na konferencje prasowe Pod koniec zwiedzania wybraliśmy się na sam szczyt trybun, gdzie z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu.
To był ostatni punkt bogatego programu naszej wycieczki. Wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Po drodze, na naszą prośbę, zatrzymaliśmy się w McDonaldzie, gdzie każdy z nas zjadł obfity posiłek.
Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc i zrobiliśmy dużo pamiątkowych zdjęć. Warszawa jest miastem, które za każdym razem, kiedy je odwiedzamy odkrywa przed nami nowe tajemnice i nieznane miejsca. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń, byliśmy bardzo zadowoleni. Mamy nadzieję, że niedługo ponownie odwiedzimy naszą stolicę.