• Andrzejki najmłodszych

          •      30 listopada obchodzimy imieniny św. Andrzeja Apostoła, który od zawsze patronował zakochanym oraz wspomagał w sprawach matrymonialnych. Ponieważ w tym roku pierwsza niedziela Adwentu przypadła przed tą datą, uczniowie klas młodszych i oddziału przedszkolnego naszej szkoły spotkali się na zabawie andrzejkowej już w czwartek 24 listopada. Głównym punktem programu były tańce i zabawy przy muzyce w sali gimnastycznej. Wszyscy najchętniej brali udział w korowodach i tańczyli "kaczuszki". Dużo radości wywołał także konkurs z pufami ułożonymi w kole. Uczniowie poszczególnych klas przy muzyce chodzili dookoła puf, a gdy muzyka milkła mieli za zadanie usiąść na jednej z nich. Nie każdemu się to udawało, ponieważ puf zawsze było mniej niż dzieci. Zabawa przy muzyce była przeplatana traktowanymi z przymrużeniem oka wróżbami andrzejkowymi. Największym entuzjazmem ze strony milusińskich cieszyły się: „Wyścig butów” oraz „Butelka”. Pierwsza z wymienionych zabaw nie wymaga komentarza, natomiast zasady i przebieg drugiej nieco przybliżymy. Polegała ona na tym, że prowadzący ułożyli duże koło z kartek, na których były napisane mniej lub bardziej zabawne rady dla uczestników zabawy. Uczniowie kolejno wchodzili do środka uformowanego koła i z całej siły „kręcili” butelką, której wylot po zatrzymaniu wskazywał jedną z rad, a były to m. in. „Nie jedz chipsów, nie pij coli, wtedy ząb Cię nie zaboli”, Pij mleko, a zajdziesz daleko”, „Ruszaj się, bo zardzewiejesz”, „Ogranicz irysy, bo wkrótce będziesz łysy”, „Zażywaj więcej ruchu mój mały druhu” itp. Czas spędzony na wspólnej zabawie minął bardzo szybko i przyjemnie.

          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W KLASIE II

          •      Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

            W tym roku uczniowie klasy drugiej postanowili przyłączyć się do obchodów tego święta. Każdy mógł tego dnia przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie umilił im czas spędzony w szkole.

            W ramach obchodów tego miłego święta uczniowie wykonali misiowe zadania na specjalnych kartach pracy.  Pod koniec  wszyscy uczniowie i wszystkie misie stanęły do wspólnej fotografii. Dzięki uprzejmości p. Małgorzaty Lenkiewicz, wychowawczyni oddziału przedszkolnego, zrobili sobie również zdjęcia w misiowej fotobudce wykonanej przez Kasię Miler z oddziału przedszkolnego i jej mamę. Bardzo dziękujemy Kasi i jej mamie za wykonanie tej jedynej w swoim rodzaju fotobudki, a p. Małgosi za wypożyczenie. Wszyscy rodzice uczniów, którzy korzystają z aplikacji WhatsApp  otrzymali za jej pośrednictwem od wychowawcy klasy zdjęcia swoich pociech.

            Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

          • Dzień Pluszowego Misia w oddziale przedszkolnym

          •      25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci - Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija.

                 Dzień Pluszowego Misia w tym roku został poprzedzony konkursem plastycznym ogłoszonym przez Bibliotekę Publiczną w Dmosinie pt. „PLUSZOWY MIŚ MOIM PRZYJACIELEM”. W konkursie wzięło udział ośmioro dzieci: Julia Jadczak, Amelia Kurowicz, Lena Barańczyk, Laura Supera, Kasia Miler, Kacper Piórkowski, Krzysztof Okrasa i Maciej Okrasa.

                 W tym dniu każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym misiem. Zabawę rozpoczęliśmy od powitania wszystkich przedszkolaków i misiów. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy. Dla dzieci w tym dniu przygotowano wiele atrakcji: ćwiczenia gimnastyczne z misiem, zabawy, pląsy, zagadki. Przedszkolaki próbowały misiowego smakołyku, czyli słodkiego miodku. Wykonały prace plastyczno- techniczne. Zrobiły sobie zdjęcia w misiowej fotobudce, którą wykonała Kasia Miler wraz z mamą.

            W przyszłym roku na pewno zaprosimy wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki.

          • Konkurs plastyczny „PLUSZOWY MIŚ MOIM PRZYJACIELEM”

          •      Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w konkursie plastycznym pt. ”PLUSZOWY MIŚ MOIM PRZYJACIELEM” ogłoszonym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Dmosinie. W konkursie wzięło udział 8 prac. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów, których poznaliśmy 24 listopada:

            I miejsce    Kacper Piórkowski

            II miejsce   Lena Barańczyk

                                Laura Supera

                               Amelia Kurowicz

            III miejsce  Katarzyna Miler  

            Za udział w konkursie - Julia Jadczak.

            Uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i podziękowania. 

                 Sukcesy dzieci sprawiają wiele zadowolenia i radości nie tylko dzieciom, ale także nauczycielom. Systematyczna praca nad rozwijaniem talentów i uzdolnień dzieci rodzi nowe pomysły, wpływa na uatrakcyjnienie pracy oddziału przedszkolnego. Za każdym razem z wielką satysfakcją i towarzyszącymi emocjami przyjmujemy wiadomości o osiągnięciach w różnych konkursach.

             

            Serdecznie gratulujemy!!!

          • DZIEŃ KREDKI

          •      Kredka to wspaniały przedmiot - dostępny dla każdego, pozwalający wyrazić swoje myśli, uczucia i przeżycia poprzez tworzenie fantazyjnych, kolorowych obrazków. To dzięki nim dzieci uczą się twórczego myślenia oraz rozwijają wyobraźnię.

                 22 listopada jest Dniem Kredki, z tej okazji w oddziale przedszkolnym odbywały się zabawy z kredkami w roli głównej. Przedszkolaki słuchały opowiadań, których bohaterami były kredki, poznały ich rodzaje oraz obejrzały krótki film o tym, jak są robione.

            Tworzyły zbiory kredek według kryterium koloru, kształtu, rodzaju i porównywały ich liczebność i wielkość. Bawiły się przy piosence „Kolorowe kredki”, kolorowały kolorowanki nawiązujące do jej treści, brały też udział w konkursach i zawodach.

                 Tego dnia nasze zabawy wypełnione były kolorami.

          • KONKURSY

          •      Listopad to czas szkolnych etapów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez Łódzkiego Kuratora Oświaty. W tym roku szkolnym uczniowie klasy ósmej mierzyli się z rozwiązaniem zadań z matematyki, języka angielskiego i geografii. Tym samym pogłębiali wiedzę  i umiejętności z danego przedmiotu, pobudzając swoje twórcze myślenie.  Do II etapu rejonowego Konkursu Przedmiotowego z Geografii udało się przejść Oliwii Kupińskiej. Trzymamy mocno kciuki za dalszy sukces!

          • „Zaczarowany ołówek” to już nie tylko bajka…

          •      Główny bohater znanej bajki „Zaczarowany ołówek” posługiwał się magicznym ołówkiem dzięki któremu wszystkie narysowane przedmioty natychmiast się materializowały. To, co kiedyś wydawało się realne tylko w animacji dla dzieci, dziś stało się możliwe za pomocą długopisów 3D dla uczniów koła matematycznego. Dzięki tym długopisom każda narysowana linia błyskawicznie zastyga i staje się fizycznym przedmiotem. Kolorowy filament zastyga w oka mgnieniu i daje niesamowity efekt WOW. Uczestnicy koła stworzyli ciekawe i nietuzinkowe projekty, które można było podziwiać na szkolnej wystawie.

             

            opiekun koła matematycznego

            Małgorzata Kłosińska

          • Program profilaktyczny „Debata”

          •      17 listopada 2022 r. uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w programie profilaktycznym „Debata”. Jest to program z zakresu profilaktyki alkoholowej autorstwa Krzysztofa Wojcieszka. Realizowany był w formie 3-godzinnego spotkania przeprowadzonego przez specjalistę z Centrum „Progres” z Koluszek.

                 Program jest oficjalnie rekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji MEN – w ramach Systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego.

            Jego głównym celem jest uchronienie młodych ludzi przed wszelkimi negatywnymi konsekwencjami korzystania ze środków zmieniających świadomość.

               Dziękujemy Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dmosinie za sfinansowanie programu.

          • KONKURS POLICYJNY

          •      28 października 2022 roku w Szkole Podstawowej w Dąbrówce odbył się finał XV powiatowych eliminacji Konkursu sprawności fizycznej i wiedzy o bezpieczeństwie w ramach wojewódzkiego projektu profilaktycznego "Policyjna Akademia Bezpieczeństwa". W konkursie uczestniczyły dwuosobowe drużyny (chłopiec i dziewczynka) z klas II szkół z terenu powiatu brzezińskiego. Konkurs składał się z testu wiedzy zawierającego 15 pytań dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w miejscach publicznych oraz z toru przeszkód wzorowanego na tym, który muszą pokonać kandydaci zamierzający wstąpić do służby w policji. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach: rzecznik prasowy aspirant Mariusz Chmiel oraz młodszy aspirant Łukasz Wojtysiak z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii. Naszą szkołę reprezentowali: Łucja Sobczyk i Bartosz Supera, którzy uplasowali się na II miejscu ustępując tylko drużynie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzezinach. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk Zastępcy Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego komisarza Zbigniewa Cupryna nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brzezinach oraz Urząd Miasta w Brzezinach. Panowie policjanci podziękowali uczestnikom za sportową postawę i pogratulowali ogromnej wiedzy na temat bezpieczeństwa.
            Gospodarze zadbali o poczęstunek i miłą atmosferę.

          • Chcemy pomagać!

          •  

                 Wolontariat Szkoły Podstawowej w Kołacinie zwraca się do Uczniów i Rodziców z prośbą o pomoc w zbieraniu plastikowych nakrętek po napojach, środkach czystości itp.

                Zamiast wyrzucać, zbieraj, przynieś  i wrzuć do przygotowanego pojemnika w holu naszej szkoły. Zebrane nakrętki posłużą celom charytatywnym.

             

             Wspólnie możemy więcej !!!

          • KONKURS „KSIĄŻKA MÓWI”

          •      Dnia 12 października na szóstej godzinie lekcyjnej odbył się szkolny etap konkursu pod nazwą „Książka mówi” organizowanego przez Departament Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego oraz Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego.

            Konkurs ten skierowany jest do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Dla uczniów najstarszych klas szkół podstawowych dedykowanym twórcą jest Adam Mickiewicz.

            Uczestnicy konkursu przygotowali indywidualnie do przeczytania jeden utwór literacki lub fragment utworu A. Mickiewicza dowolnie wybrany z listy stanowiącej Załącznik nr 3 do Regulaminu Konkursu.

            Do pierwszego etapu zgłosiło się aż 12 uczniów z naszej szkoły. Większość z nich zaprezentowała utwór pt. „Niepewność”. Tylko dwie uczestniczki wybrały fragment z „Pana Tadeusza” pt. „Grzybobranie”.

            Jury w składzie: pan dyrektor Dariusz Kołodziejski, opiekun konkursu Ewa Pasek oraz przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego Zosia Wiśniewska, po burzliwej naradzie i przeprowadzonej dogrywce wyłoniło dwie osoby, które będą reprezentowały naszą szkołę na dalszych etapach konkursu. W etapie rejonowym naszą szkołę reprezentować będą Maria Kmieciak oraz Maja Bartczak - uczennice klasy VIII.

          • Wycieczka do Torunia

          •  

                11 października 42 uczniów z klas I-V pod opieką p. Marzeny Kołodziejskiej, p. Wiesławy Myszyńskiej i p. Sylwestra Nowaka udało się na wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie miasta z przewodnikiem.

                 Zwiedziliśmy Rynek Nowomiejski, na którym widzieliśmy piękne kamienice oraz inne budowle zabytkowe, takie jak np. kościół św. Jakuba, Apteka pod Złotym Lwem czy Gospoda pod Modrym Fartuchem. Duże zainteresowanie wzbudziły ruiny zamku krzyżackiego i jego historia w przystępny sposób opowiedziana przez panią przewodniczkę.  Mogliśmy też z bliska podziwiać królową polskich rzek – Wisłę. Odwiedziliśmy Bazylikę Katedralną, w której podziwialiśmy m.in. chrzcielnicę, przy której był chrzczony Mikołaj Kopernik. Następnie udaliśmy się przed dom tego wielkiego astronoma, gdzie wszystkie klasy zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia. Na Rynku Starego Miasta otoczonym zabytkowymi kamieniczkami naszą uwagę przykuł, zajmujący centralną część, monumentalny Ratusz mający ponad 700 lat, w którym obecnie mieści się muzeum Torunia. W rynku stoi pomnik Mikołaja Kopernika i fontanna Flisaka. Jak głosi legenda, Flisak swoją piękną grą na skrzypcach wyprowadzić z miasta żaby, które nękały miasto po powodzi.

                  Po zwiedzaniu udaliśmy się do Żywego Muzeum Piernika, gdzie w magiczny sposób przenieśliśmy się do średniowiecza i pod okiem Mistrza piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Wielką frajdą było własnoręczne przygotowanie i wypieczenie toruńskich specjałów, które zabraliśmy do domu. W muzeum zobaczyliśmy oryginalne niemieckie maszyny do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form, a każdy chętny mógł za  opłatą samodzielnie ozdobić piernik lukrem.

                 Jednak największą atrakcją naszej wycieczki był seans w Planetarium, który  opowiadał o wielkości i budowie Wszechświata, opisywał najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżał tajemnice planet i galaktyk itp.

                W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na posiłek w McDonald. O odbytej wycieczce będą nam przypominać zdjęcia i  pamiątki.

             

            Informację przekazała pani Wiesława Myszyńska