• Przedszkolaki świętują Dzień Kredki
          • Przedszkolaki świętują Dzień Kredki

          •      22 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Ogólnopolski Dzień Kredki. W naszym przedszkolu nie mogło zabraknąć takiego dnia, ponieważ „kredka” to pierwsze narzędzie twórcze w rękach naszych dzieci. Tego dnia przedszkolaki rozmawiały dużo o kolorach. To dzięki kredkom dzieci mogą wyrazić swoje uczucia i myśli w różnych pracach plastycznych. Rysowanie w dużym stopniu rozwija wyobraźnię. Dzieci poznały etapy powstawania kredek świecowych i ołówków. Na koniec dnia obejrzeliśmy wspólnie bajkę pt. ”Zaczarowany ołówek”.

        • Wyprawa do fabryki bombek (Uczniowie z Filii w Woli Cyrusowej)
          • Wyprawa do fabryki bombek (Uczniowie z Filii w Woli Cyrusowej)

          •      Większość z nas uwielbia oprawę świąt Bożego Narodzenia: kolorowe bombki, mikołaje, pajacyki, ptaszki, gwiazdki, które ozdabiają świąteczną choinkę. To, jak powstają te piękne ozdoby, mogliśmy oglądać w fabryce bombek w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie udaliśmy się na wycieczkę 18 listopada. Wszystkie ozdoby, które tam są produkowane, wykonane są ze szkła. Poznaliśmy cały proces powstawania bombek od wydmuchiwania poprzez srebrzenie od środka każdej bombki, suszenie i wreszcie ręczne malowanie oraz ozdabianie ozdób. Pracownia malarska wyglądała trochę jak pracownia elfów z Krainy Świętego Mikołaja. Mieniła się różnymi kolorami, kształtami, a panie malarki uwijały się szybko, tworząc niepowtarzalne wzory. Każdy z nas mógł ozdobić własne bombki, które zabraliśmy do domu.

        • Wieczornica
          • Wieczornica

          •      8 listopada o godzinie 17:00 w naszej szkole odbyła się wieczornica z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Ta podniosła uroczystość składała się z kilku powiązanych ze sobą inscenizacji słowno-muzycznych oraz z konkursu historycznego w znanej formule ,,Jeden z dziesięciu”. Wśród zaproszonych gości były władze naszej gminy, radni, proboszczowie tutejszych parafii, uczniowie i licznie zebrani rodzice.

                 W pierwszej części uczniowie kl. VII zaprezentowali artystyczny montaż upamiętniający najważniejsze wydarzenia z historii Polski, w którym strofy patriotycznych wierszy przeplatane były znanymi pieśniami narodowymi. Dramatyzm heroicznej walki Polaków o wolną Ojczyznę podkreślały nie tylko wybrane na tę okazję wiersze i melodie, ale także elementy scenografii i wystroju sali gimnastycznej, w której odbywała się wieczornica.

                 Następnie odbył się konkurs wiedzy historycznej. Wzięli w nim udział uczniowie klas VI-VIII. W finałowej rozgrywce pierwsze miejsce zajął Kacper Krakowiak z klasy VII, drugie Laura Piórkowska z klasy VII, a trzecie zajęła Magdalena Prusinowska z klasy VIII. W kolejnej części uroczystości prezentowane były fragmenty polskich filmów fabularnych związanych z okresem II wojny światowej połączone z nastrojowymi, przejmującymi utworami poetyckimi. Na zakończenie wieczornicy wszyscy jej uczestnicy zostali zaproszeni do śpiewania pieśni patriotycznych. Duma i radość z wolnej Ojczyzny były z pewnością dodatkową zachętą dla wspólnego śpiewania.

        • O tym, jak wybuchła II wojna światowa
          • O tym, jak wybuchła II wojna światowa

          •      8 listopada w naszej szkole gościliśmy Grupę Artystyczną „Rekonstrukto", która zaprosiła nas na pokaz historyczny pt. „Wrzesień 39”, czyli rzecz o tym, jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”. Podczas pokazu mogliśmy dowiedzieć się, jaka była sytuacja międzynarodowa II Rzeczpospolitej, posłuchać opowieści o etosie żołnierza i ułana w społeczeństwie polskim oraz zobaczyć, jak wyglądał polski mundur wojskowy, ekwipunek i wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej. Zaprezentowano także musztrę i sprzęt bojowy. Najwięcej emocji wzbudziły repliki broni oraz rekonstrukcje z udziałem publiczności. Ten pokaz znakomicie wprowadził nas w patriotyczny nastrój zbliżającego się Święta Niepodległości.

        • Ślubowanie i pasowanie
          • Ślubowanie i pasowanie

          •      8 listopada 2019 r. był dla naszych pierwszoklasistów dniem wyjątkowym. Tego dnia odbyło się ślubowanie i pasowanie naszych najmłodszych uczniów. Uroczystość odbyła się w patriotycznej, podniosłej scenerii, ponieważ tego samego dnia świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości. W ślubowaniu uczestniczyli: pan dyrektor Dariusz Kołodziejski, pani Marzena Kmieciak, pani Małgorzata Klepczyńska, pani Anna Klepczyńska, pani Ewa Pasek oraz wychowawcy klas 0 - III ze swymi podopiecznymi. Z upominkami dla uczniów przybyli także przedstawiciele Banku Spółdzielczego Ziemi Łowickiej z Dmosina. Na honorowych miejscach zasiedli rodzice pierwszaków. Naszą uroczystość prowadziły: przewodnicząca Samorządu Szkolnego Julia Płóciennik i zastępca Laura Piórkowska.

            Na początku, w części artystycznej pierwszoklasiści pochwalili się swoimi umiejętnościami muzycznymi i aktorskimi. Później wykazywali się umiejętnościami i wiedzą. Po uroczystym ślubowaniu pan dyrektor przypomniał o obowiązkach, jakie czekają pierwszaków w trakcie nauki w szkole. Następnie każde dziecko zostało pasowane na ucznia Szkoły Podstawowej w Kołacinie. Pierwszaki otrzymały birety, dyplomy i legitymacje szkolne. Od rodziców uczniowie dostali w prezencie kubki ze zdjęciem uczniów klasy pierwszej. Po uroczystości rodzice zaprosili wszystkich uczestników na poczęstunek.

        • Śniadanie daje moc!
          • Śniadanie daje moc!

          •      Podobnie jak w latach poprzednich - 8 listopada uczniowie naszej szkoły w Woli Cyrusowej wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Śniadanie Daje Moc. Ma ona na celu uświadomienie dzieciom jak ważnym posiłkiem jest śniadanie. Dzięki niemu mamy energię do nauki, koncentracji i zabawy przez cały dzień. Zanim przystąpiliśmy do pracy przypomnieliśmy sobie o piramidzie zdrowia, co powinniśmy spożywać aby być zdrowym i silnym. Dzieci wykonały wspaniały zdrowy i kolorowy posiłek, który z wielkim apetytem został skonsumowany.

        • Wszystkich Świętych
          • Wszystkich Świętych

          •      Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest obecnie 1 listopada dla upamiętnienia wszystkich znanych i nieznanych z imienia świętych. Wywodzi się z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa, a których nie wspominano w miejscowych martyrologiach i kanonie Mszy Świętej. Pierwotnie święto to obchodzono 13 maja. Papież Grzegorz III w 731r. przeniósł tę uroczystość z 13 maja właśnie na dzień 1 listopada. W 837r. Papież Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła Rzymskokatolickiego.

            Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych kościół obchodzi 2 listopada i w tradycji polskiej dzień ten jest nazywany Dniem Zadusznym lub inaczej Zaduszkami. Kościół w tym dniu wspomina zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu.

        • Konkurs „100 lat istnienia Województwa Łódzkiego”
          • Konkurs „100 lat istnienia Województwa Łódzkiego”

          •      W październiku 2019 r. został ogłoszony przez Bibliotekę Pedagogiczną w Brzezinach konkurs plastyczny pod hasłem „100 lat istnienia Województwa Łódzkiego - różnorodność przyrodnicza i kulturowa mojej okolicy”. W konkursie wzięła udział nasza uczennica Karina Piórkowska. Na konkurs wpłynęło bardzo dużo prac, tym bardziej jesteśmy dumni z naszej koleżanki, której praca została nagrodzona. Gratulujemy!

        • Konkurs fotograficzny
          • Konkurs fotograficzny

          •      Z okazji Dnia Drzewa został ogłoszony w naszej szkole w Woli Cyrusowej konkurs fotograficzny „Kochamy drzewa”. Był to konkurs rodzinny, którego celem było uwrażliwianie na piękno przyrody, kształtowanie postaw proekologicznych, rozwijanie kreatywności, wyobraźni i poczucia więzi z przyrodą oraz zachęcanie do wspólnego rodzinnego spędzania wolnego czasu wśród przyrody. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonanie fotografii dziecka lub rodziny na tle drzewa lub grupy drzew. Fotografie miały być oprawione w ramkę wykonaną z materiałów ekologicznych. Laureaci pierwszego miejsca to: Ola Hojnacka i Fabian Drożdżyk (oboje z OP), drugie miejsce zdobyła Zosia Wiśniewska (kl. III) i Dawid Grzelak (OP), trzecie miejsce Oliwia Krakowiak (kl. III), Aleksandra Grabowicz (OP), Maja Klimczak (kl. III) i Mateusz Wiśniewski (OP). Gratulujemy!

        • Spotkania ze sztuką. Wyjazd do kina
          • Spotkania ze sztuką. Wyjazd do kina

          •      Z okazji zbliżającego się święta Niepodległości 28 października starsi uczniowie naszej szkoły pojechali do kina na film pt. „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Wyjazd zorganizowała katechetka pani Marzena Kmieciak. Fabuła filmu skupiała się na bojowym czynie Legionów Polskich z lat 1914-1916, a epilogiem były wydarzenia z listopada 1918. Na tym tle rozgrywał się wątek miłości Józka i Tadka do Oli Tubilewicz, dziewczyny z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego.

            „Legiony” to doskonała lekcja historii o I wojnie światowej oraz polskiej drodze do uzyskania niepodległości. Na pochwałę zasługuje też gra aktorów, którym udało się oddać na ekranie obraz wysiłku, cierpienia, niepewności czy też pasji, z jaką legioniści godzą się żyć i w konsekwencji umierać. Dopełnieniem tego obrazu były batalistyczne sceny, zrealizowane z niebywałym rozmachem. Wszyscy zgodnie uznaliśmy, że to był udany seans.

        • Konkurs policyjny
          • Konkurs policyjny

          •      24 października 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Brzezinach odbył się finał XIV powiatowych eliminacji Konkursu sprawności fizycznej i wiedzy o bezpieczeństwie w ramach wojewódzkiego projektu profilaktycznego "Policyjna Akademia Bezpieczeństwa". W konkursie uczestniczyły dwuosobowe drużyny (chłopiec i dziewczynka) z klas II szkół z terenu powiatu brzezińskiego. Konkurs składał się z testu wiedzy zawierającego 15 pytań dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w miejscach publicznych oraz z toru przeszkód wzorowanego na tym, który muszą pokonać kandydaci zamierzający wstąpić do służby w policji. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Kłosińska i Kacper Klimczak, którzy uplasowali się na III miejscu. Zwyciężyła drużyna gospodarzy. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk młodszego aspiranta Jakuba Rożeja oraz aspiranta sztabowego Krzysztofa Jatczaka nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Brzezinach oraz Urząd Miasta w Brzezinach. Panowie policjanci podziękowali uczestnikom za sportową postawę i pogratulowali ogromnej wiedzy na temat bezpieczeństwa. Gospodarze zadbali o poczęstunek i miłą atmosferę.

        • Cyrk O’Bimbolando
          • Cyrk O’Bimbolando

          •     22 października do naszej szkoły zawitał cyrk O’Bimbolando. Chętnych nie brakowało, na widowni zasiedli uczniowie wszystkich klas: od 0 do kl. VIII. Pokaz rozpoczął się występem klauna na szczudłach. Zaprezentował on piękny taniec z użyciem wstążki i hula-hoop, a następnie żonglerkę. Obejrzeliśmy też taniec akrobatyczny w wykonaniu jednej z artystek. Podczas spektaklu zaproszono wybranych uczniów na scenę, aby i oni spróbowali swoich sił przy użyciu cyrkowych rekwizytów, np. w tańcu z hula-hoop, co było nie lada atrakcją zarówno dla uczestników, jak i widzów. Zwieńczeniem pokazu cyrkowego był  występ z wężem, który wzbudził wiele emocji. Panie podziękowały za tak liczną obecność, po czym pożegnaliśmy je głośnymi brawami.

        • Program profilaktyczny „Debata”
          • Program profilaktyczny „Debata”

          •      18 października 2019 r. uczniowie klasy VI i VIII uczestniczyli w programie profilaktycznym „Debata”. Jest to program z zakresu profilaktyki alkoholowej autorstwa Krzysztofa Wojcieszka. Realizowany był w formie 3-godzinnego spotkania (w każdej z wyżej wymienionych klas) przeprowadzonego przez specjalistę z Centrum „Progres” z Koluszek.

                 Program jest oficjalnie rekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji MEN – w ramach Systemu rekomendacji programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego. Jego głównym celem jest uchronienie młodych ludzi przed wszelkimi negatywnymi konsekwencjami korzystania ze środków zmieniających świadomość. Udziałem w „Debacie” zostali objęci również uczniowie klasy VII – zajęcia odbyły się 15 listopada 2019 r.

                 Dziękujemy Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dmosinie za sfinansowanie programu.

        • Dzień Nauczyciela
          • Dzień Nauczyciela

          •      Święto Edukacji Narodowej obchodzone jest 14 października, w naszej szkole w Woli Cyrusowej obchodziliśmy je 15 października. Uczniowie przygotowali część artystyczną dla nauczycieli. Był też słodki upominek ufundowany przez Radę Rodziców. Wesołym akcentem była Gala Oskarowo-Jabłkowa, podczas której nominowani w poszczególnych kategoriach otrzymali nagrody. Oto nominowani i nagrodzeni: w kategorii „Zaradny Ojciec Dyrektor” nagrodę otrzymał dyrektor szkoły pan Dariusz Kołodziejski, w kategorii „Baw się z nami laleczkami” nagrodę zdobyła p. Małgorzata Goździnska, w kategorii „Przyjaciółka Cybermisia i Milusia” nagroda przypadła p. Ewie Sobieraj, bezkonkurencyjna w kategorii „Szczoteczki i zmioteczki” okazała się p. Bogusia Grzegorczyk, w kategorii „Niebiański spokój” nagrodę otrzymały p. Marzena Kmieciak i p. Magda Obiedzińska-Klimczak. Kolejna kategoria to „CD Romek” zdobył ją p. Sylwester Nowak, a w kategorii „I’m happy” nagroda przypadła p. Ani Klepczyńskiej. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy wielu sukcesów oraz nagród.

        • Dzień Nauczyciela
          • Dzień Nauczyciela

          •      Dzień Edukacji Narodowej przypada 14 października. Tego właśnie dnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, podczas której podziękowaliśmy naszym nauczycielom oraz pracownikom obsługi za ich pracę. Po powitaniu przybyłych gości zgromadzeni zostali zaproszeni do obejrzenia przedstawienia przygotowanego przez Samorząd szkolny pod kierunkiem pani Anny Klepczyńskiej i pani Ewy Pasek. Były to zabawne scenki przedstawiające rzeczywistość szkolną z przymrużeniem oka. Niemałym zaskoczeniem był występ naszych nauczycielek: pani Klepczyńskiej i pani Pasek, które znakomicie wcieliły się w rolę woźnych. Po części artystycznej uczniowie wręczyli pedagogom i pracownikom obsługi kwiaty.

            Następnie pani wójt Danuta Supera wygłosiła okolicznościowe przemówienie, dziękując panu dyrektorowi i gronu nauczycielskiemu za trud wkładany w nasze wychowanie i wykształcenie, a także za zaangażowanie szkoły i nauczycieli w życie naszej gminy. Po podziękowaniach pani wójt wręczyła panu dyrektorowi Dariuszowi Kołodziejskiemu oraz panu Andrzejowi Nowakowi specjalną nagrodę za osiągnięcia w dotychczasowej pracy. Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły wyróżnił nagrodą nasze nauczycielki: panią Wiesławę Myszyńską i panią Małgorzatę Lenkiewicz. Każdego roku święto naszych nauczycieli jest także dla nas świętem, ponieważ możemy wtedy podziękować im za to, że są naszymi przewodnikami na trudnej drodze szkolnego życia.

        • Święto Pieczonego Ziemniaka
          • Święto Pieczonego Ziemniaka

          •      Tradycyjnie w naszej szkole będziemy obchodzić święto ziemniaka, który jest przecież niezastąpiony w naszej kuchni. Jest nie tylko smaczny ale i zdrowy, dlatego warto oddać mu cześć, co czynimy w naszej szkole w Woli Cyrusowej od kilku lat. Przewidziane są liczne zabawy i konkursy, w których oczywiście biorą udział nie tylko dzieci, ale i rodzice, a nawet dziadkowie. Przewidziana jest również niespodzianka. Wiwat Król Ziemniak!

        • Uroczystości rocznicowe
          • Uroczystości rocznicowe

          •      22 września 2019 roku uczniowie z Filii w Woli Cyrusowej wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Najpierw uczestniczyliśmy we mszy świętej w Kościele Parafialnym w Woli Cyrusowej odprawianej za poległych bohaterskich żołnierzy września 1939 r. Potem udaliśmy się na pobliski cmentarz, gdzie złożyliśmy kwiaty na grobie patrona naszej szkoły kpt. Ryszarda Kaweckiego bohatera poległego w bitwie pod Wolą Cyrusową 8 września 1939 roku.

        • Koncert edukacyjny
          • Koncert edukacyjny

          •     20 września w naszej szkole odbył się pierwszy w tym roku szkolnym koncert Fundacji Muzyka Świata. Tytuł koncertu: „Inna strona flamenco” zapowiadał gorące emocje za sprawą hiszpańskich rytmów i muzyki. Flamenco to taniec, który powstał w hiszpańskiej Andaluzji, jest wykonywany solo lub w duecie. My mogliśmy podziwiać ten taniec w interpretacji dwojga artystów – tancerzy, którzy wraz z panią Anią wprowadzili nas w magiczny świat kultury Andaluzji – południowej prowincji Hiszpanii.

                We flamenco ruchy ciała, gesty czy też strój bardzo mocno wyrażają emocje tancerzy oraz podkreślają znaczenie słów i charakter melodii, która im towarzyszy. W tym tańcu zawarte są elementy nie tylko bogatego folkloru andaluzyjskiego, ale również romskiego, hinduskiego i arabskiego.

                Dowiedzieliśmy się także, że flamenco można tańczyć z kastanietami, które dodają większej ekspresji tańcowi. Brawurowe wykonania różnych stylów flamenco, które mogliśmy oglądać, zrobiły na nas ogromne wrażenie. Wyraziliśmy je hucznymi brawami, dziękując tancerzom na zakończenie pięknego występu.

        • Dzień Kropki
          • Dzień Kropki

          •      W naszej szkole w Woli Cyrusowej 13 września było bardzo kropkowo i kolorowo, gdyż tego dnia obchodziliśmy Dzień Kropki. Pomysł tego nietypowego dnia zrodził się, kiedy Amerykanin Peter Reynolds napisał i wydał książeczkę „The Dot”. Jest to historia małej dziewczynki Vasthi, która dzięki zwykłej kropce uwierzyła w siebie. Nie sposób nie polubić małej Vasthi, dlatego zachęcamy do przeczytania jej historii. Dzień kropki to święto kreatywności i dobrej zabawy, a my bawiliśmy się świetnie. Niech żyje kropka!

        • Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
          • Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

          •     1 września w parafii p.w. Wszystkich Świętych w Kołacinku odbyły się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W uroczystościach wzięła udział Wójt Gminy Dmosin pani Danuta Supera, zastępca Wójta pan Arkadiusz Garnys, przewodnicząca Rady Gminy pani Barbara Kosma, sekretarz gminy pani Jolanta Wojciechowska, przewodniczący Komisji Oświaty pan Zenon Adamczyk, radni, kombatanci, strażacy, a także nauczyciele i uczniowie SP w Kołacinie.

                Uczennice Szkoły Podstawowej w Kołacinie: Laura Piórkowska, Zuzanna Kmieciak, Julia Supera, Oliwia Kupińska i Maria Kmieciak przedstawiły przygotowany pod opieką pań Wiesławy Myszyńskiej i Marzeny Kmieciak montaż słowno-muzyczny przybliżający zebranym przebieg II wojny światowej od momentu jej wybuchu do wyzwolenia. Dziewczęta zaśpiewały 6 piosenek: "Jest takie miejsce" i "Rozkwitały pąki białych róż" Zuzanna Kmieciak, "Wojenko, wojenko" i "Pałacyk Michla" - Julia Supera, "Ojczyzno ma" i "Ziemio rodzinna" - chórem. Po Mszy Świętej wszyscy udali się na cmentarz w celu złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach żołnierskich. Wspomniany wcześniej montaż słowno-muzyczny uczniowie zaprezentowali również w naszej szkole 11 września, a także 22 września w kościele najświętszej Maryi Panny w Woli Cyrusowej.

                Występy uczennic spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno dorosłych zgromadzonych na obchodach rocznicy tych tragicznych wydarzeń w kościołach, jak też uczniów naszej szkoły, którzy śledzili występ w ciszy z niespotykaną dotąd powagą.

                Uroczystość ta dorosłych jej uczestników skłoniła do refleksji i zadumy nad tragiczną historią naszego kraju, a dla uczniów była to żywa lekcja historii. Żal, że kombatantów jest wśród nas coraz mniej.