28 kwietnia naszą szkołę odwiedziła grupa teatralna ze Studia Artystycznego „Magik” z Białegostoku z przedstawieniem profilaktycznym pt. ,,Jak przemoc i wyzwiska zgubiły pewnego liska’’. Spektakl był przeznaczony dla uczniów klas 0-IV. Opowiadał o niemiłym zdarzeniu, które przytrafiło się wesołemu i dobrze wychowanemu zajączkowi Tuptusiowi i jego leśnym przyjaciołom, którzy spotkali źle wychowanego liska.
Pewnego dnia Tuptuś spotkał lisa Okrutnisia - największego awanturnika w całym lesie. Nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie to, że lis Okrutniś chciał Tuptusia pożreć. Na szczęście na ratunek zajączkowi w porę przybywa miś Błażej, krzyżując tym samym podłe plany lisa. Nie jest to jednak koniec naszej opowieści, ponieważ wszyscy bohaterowie (miś Błażej, zajączek Tuptuś, lis Okrutniś, oraz dwie szalone i wesołe kukułki- przyjaciółki: Lola i Pola) trafiają przypadkiem do zaczarowanej chatki.
Nie była to jednak zwykła chatka, ale bardzo nietypowy domek - „Domek jest dla tego, kto ma serce dla każdego”. Zaś dla tych, którzy nie potrafią się zachować, obrażając innych i uciekając się do przemocy jest miejscem zasłużonej kary. Jakie niespodzianki kryje w sobie cudowna chatka? Jak przywita swoich gości? Można się o tym przekonać tylko w jeden sposób - oglądając spektakl przygotowany przez młodych artystów ze Studia Artystycznego z Białegostoku .
Ta na pozór prosta historia ma głębokie przesłanie, mówiące o tym, że w kontaktach z innymi nie można uciekać się do przemocy. Takie zachowanie prędzej czy później zostanie surowo ukarane. Dobrze wychowani bohaterowie przedstawienia uczą dzieci dobrych manier, używania słów ‘’proszę, przepraszam, dziękuję’’ i tym samym piętnują agresję słowną (i nie tylko).
Przedstawienie, które obejrzeliśmy uczy nie tylko odrzucenia przemocy, ale też pokazuje jej bardzo złe skutki. Jak zawsze w takich historiach dobro jeszcze raz zwyciężyło nad złem, a lisek - Okrutniś zmienił się w sympatycznego zwierzaka.
Artyści w zabawny i pouczający sposób pokazali, że nie należy negatywnym zachowaniem krzywdzić innych, ponieważ każdy ma prawo do szacunku i spokojnego życia. Bardzo podobała nam się kolorowa scenografia, zaprezentowana w przedstawieniu, barwne i ciekawe stroje wykonawców, a także śmieszne sytuacje, które miały miejsce podczas spektaklu. Po obejrzeniu wiemy, że oprócz walorów edukacyjnych przedstawienia może to być również wspaniała rozrywka zarówno dla młodszych jak i starszych widzów.