22 stycznia 2018r. w naszej szkole miały miejsce niecodzienne zajęcia profilaktyczne dla klas VI – VII dotyczące negatywnych skutków sięgania po alkohol i narkotyki - z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli. Zajęcia przeprowadziła pani Barbara Kosma z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzezinach.
W pierwszej części spotkania pani Barbara Kosma w ciekawy sposób omówiła konsekwencje wynikające z zażywania substancji psychoaktywnych i alkoholu. Następnie uczniowie mieli możliwość założenia alkogogli i narkogogli – specjalnych okularów, przez które świat wygląda podobnie jak po wypiciu alkoholu (nasze imitowały stan nietrzeźwości 0,8-1,5 promila) lub po zażyciu narkotyków.
Alkogogle są edukacyjnym narzędziem, który służy do demonstracji upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu - obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, niemożność określenia kierunków, zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości, zmniejszenie możliwości oceny sytuacji, podwójne widzenie, brak koordynacji mięśniowej. Narkogogle natomiast symulują wiele skutków używania narkotyków - dezorientacja, zaburzenia percepcji, zawroty głowy, brak koncentracji, zniekształcenia obrazu, zaburzenia koncentracji i koordynacji, spowolnienie czasu reakcji, uczucie nudności.
Za sprawą tego profesjonalnego sprzętu uczniowie mogli przekonać się jak alkohol i narkotyki działają na zmysły. Wykonywane ćwiczenia uświadomiły młodzieży jak trudno wykonać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu czy narkotyków a jak łatwo można zrobić krzywdę sobie lub innym osobom.
Przeprowadzone warsztaty profilaktyczne z wykorzystaniem alkogogli i narkogogli dostarczyły uczestnikom wiele nowych wrażeń. Dzieci mogły poczuć na własnej skórze negatywne skutki sięgania po alkohol i narkotyki, co dla zdecydowanej większości okazało się doświadczeniem bardzo nieprzyjemnym.