UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
19 czerwca 2019 r. (środa)
godz. 9.00 - w Szkole Podstawowej w Kołacinie
godz. 8.00 - w Filii w Woli Cyrusowej
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
19 czerwca 2019 r. (środa)
godz. 9.00 - w Szkole Podstawowej w Kołacinie
godz. 8.00 - w Filii w Woli Cyrusowej
ZBIÓRKA MAKULATURY
W dniach 3 – 7 czerwca 2019 r. będzie zorganizowana w szkole zbiórka makulatury.
Odbiór makulatury ze szkoły – 7 czerwca.
Pieniądze uzyskane ze sprzedaży makulatury, podobnie jak w latach ubiegłych, pozostają w dyspozycji samorządów klasowych.
Od 27 kwietnia strajk zostaje zawieszony.
Od dnia 29 kwietnia 2019 r. (poniedziałek) zajęcia odbywają się normalnie.
W dniu 26 kwietnia 2019 r. (piątek) strajk jest kontynuowany.
Dla uczniów, którzy nie mogą zostać w domu szkoła zapewnia zajęcia opiekuńcze - do godz. 1400.
W dniu 25 kwietnia 2019 r. (czwartek) strajk jest kontynuowany.
Dla uczniów, którzy nie mogą zostać w domu szkoła zapewnia zajęcia opiekuńcze - do godz. 1115.
W dniu 24 kwietnia 2019 r. (środa) strajk jest kontynuowany.
Dla uczniów, którzy nie mogą zostać w domu szkoła zapewnia zajęcia opiekuńcze.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kołacinie informuje, że egzaminy ósmoklasisty w poniedziałek, wtorek i środę (15, 16, 17 kwietnia) odbędą się według wcześniej ustalonego harmonogramu.
Dowóz uczniów klasy VIII – jak w każdy dzień pracy szkoły.
Wymagana obecność uczniów klasy VIII od godz. 830
Dariusz Kołodziejski
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kołacinie
Szanowni Państwo!
Informuję, że nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kołacinie oraz filii w Woli Cyrusowej zamierzają wziąć udział w planowanym – ogólnopolskim strajku pracowników oświaty.
Akcja strajkowa rozpocznie się 8 kwietnia 2019 r. a termin jej zakończenia nie jest określony.
W związku z tym następują utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu szkoły.
Ze względu na to, że 100 % pracowników szkoły zadeklarowało udział w strajku nie jestem w stanie zapewnić zajęć opiekuńczych.
Proszę Państwa o wyrozumiałość i zapewnienie opieki swoim dzieciom poza szkołą.
O dalszych działaniach szkoły związanych ze strajkiem będą Państwo informowani na bieżąco.
Proszę śledzić media. W przypadku zawieszenia lub odwołania strajku zajęcia 8 kwietnia 2019 r. odbędą się normalnie.
Dariusz Kołodziejski
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kołacinie
Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy I na rok szkolny 2019/2020
od 18 lutego do 12 marca 2019r.
Informacje i dokumenty związane z rekrutacją do pobrania w zakładce Rekrutacja 2019/2020
23 listopada w oddziale przedszkolnym bawiliśmy się na urodzinach pluszowego misia. W tym roku miś obchodził 116 urodziny. Uczciliśmy je bardzo wesoło. Zabawa z misiem zaczęła się od porannej gimnastyki, później były misiowe konkursy i wspólne tańce. Urodziny zakończył słodki poczęstunek, na który Miś przygotował miodowe słodkości. Zabawa w misiowej krainie wszystkim sprawiła ogromną radość.
11 listopada wraz z władzami gminnymi, organizacjami społecznymi i licznie przybyłymi mieszkańcami gminy uczestniczyliśmy w gminnych obchodach stulecia niepodległości naszego państwa. Po mszy świętej w dmosińskim kościele zgromadzeni przeszli do Szkoły Podstawowej, gdzie odbyła się akademia przygotowana przez uczniów i nauczycieli naszych szkół.
Na początku podniosłej uroczystości pani Wójt Danuta Supera przypomniała bolesną historię polskich dążeń niepodległościowych i wielokrotnych, krwawych prób jej odzyskania, a przedszkolacy z Kołacina w symboliczny sposób pokazali dramat utraty niepodległości.
Starsi uczniowie naszej szkoły za pomocą motywów muzycznych i utworów poetyckich przedstawili czas niewoli pokoleń Polaków podczas zaborów i powstańczych zrywów.
Dalszy przebieg uroczystości upłynął w podobnym nastroju. Uczniowie ze szkoły w Dmosinie kontynuowali akademię ukazując rys historyczny wydarzeń poprzedzających odzyskanie wolności i czas, kiedy Polska stała się wolnym i niepodległym państwem. Później przedstawili genezę najbardziej znanych polskich pieśni patriotycznych, a zwieńczeniem podanych przez nich informacji był wspólny śpiew wszystkich uczestników uroczystości.
11 listopada 1918 roku nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość. Po 123 latach zaborów, po wielu próbach powstańczych, okupionych ogromną daniną krwi wraz z zakończeniem I wojny światowej nadeszła wolność, na którą czekały całe pokolenia Polaków. Dla uczczenia tej rocznicy 9 listopada została zorganizowana uroczysta akademia.
Uczestniczyli w niej zaproszeni goście: przedstawiciele Urzędu Gminy Dmosin z wójt Gminy Dmosin panią Danutą Supera na czele, proboszczowie okolicznych parafii: ks. bp Ludwik Jabłoński, ks. Janusz Kalandyk i cała nasza szkolna społeczność – nauczyciele, rodzice i uczniowie. Uroczystość przygotowana pod kierunkiem pani Anny Klepczyńskiej, pani Ewy Pasek, pani Małgorzaty Klepczyńskiej i pani Małgorzaty Lenkiewicz odbyła się w sali gimnastycznej, przybranej barwami narodowymi. Na początku obejrzeliśmy pokaz, wykonany przez dzieci z ,,zerówki”, w którym głównym motywem była nasza narodowa flaga. Punktualnie o 11.11, podobnie jak wiele szkół w Polsce, odśpiewaliśmy hymn państwowy.
Przygotowana akademia opowiadała o trudnych losach Polaków podczas zaborów oraz o najważniejszych wydarzeniach na przestrzeni ostatnich stu lat. W inscenizację wplecione zostały polskie pieśni patriotyczne, które ze wzruszeniem wspólnie śpiewaliśmy. To piękne przedstawienie było także wystawione podczas uroczystości niepodległościowych, które odbyły się 11 listopada 2018r. w Szkole Podstawowej w Dmosinie, a 18 listopada w kościele pw. Wszystkich Świętych w Kołacinku.
Po akademii odczytane zostały wyniki konkursu na godło narodowe, ogłoszonego w ramach obchodów 100-lecia niepodległości. I miejsce zajęły: Julia Płóciennik z kl. VII, Aleksandra Adamczyk z kl. VIII, Martyna Nowakowska z kl. VIII, Magdalena Prusinowska z kl. VII oraz Maja Bartczak z kl. IV. II miejsce: Jan Nockowski z kl. VII, Adam Nockowski z kl. V, Malwina Kłosińska z kl. VII, Zofia Goździńska z kl. IV. III miejsce: Zuzanna Kmieciak z kl. VI, Maria Kmieciak z kl. IV, Nadia Wojciechowska z kl. VIII, Maja Płóciennik z kl. IV i Oliwia Kupińska z kl. IV. Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Bujak z kl. VII, Bartosz Nowakowski z kl. IV, Julia Kowalczyk z kl. VII, Julia Jóźwiak z kl. VII. Nagrodzone prace zostały umieszczone w szkolnym holu, jako wystawa okolicznościowa z okazji stulecia odzyskania niepodległości i odnowienia polskiej państwowości.
8 listopada 2018r. odbyła się kolejna edycja Konkursu Sprawności oraz Wiedzy o Bezpieczeństwie w ramach programu prewencyjnego ,,Policyjna Akademia Bezpieczeństwa” organizowanego przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, Urząd Marszałkowski oraz Kuratorium Oświaty w Łodzi. Konkurs skierowany do dzieci klas drugich, a jego celem jest utrwalenie wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa, ruchu drogowego, nauki zasad fair-play podczas rywalizacji sportowej.
Eliminacje powiatowe odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 w Brzezinach. W konkursie wzięło udział sześć zespołów ze szkół z terenu powiatu brzezińskiego. Każda reprezentacja szkoły składała się z dwuosobowej drużyny - dziewczynki i chłopca. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Gonciarz i Damian Barańczyk. Członkowie drużyny wspólnie rozwiązywali test wiedzy, który w tym roku był dość trudny, a następnie pokonywali tor przeszkód.
Dzieci otrzymały upominki i dyplom, a wręczali je policjant Komendy Policji w Brzezinach i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzezinach.
Po raz kolejny 8 listopada klasy I i II wraz z wychowawczyniami wzięły udział w ogólnopolskiej akcji pod hasłem: „Śniadanie daje moc”. Jej celem jest uświadomienie dzieciom roli śniadania w ich całodziennej diecie. Nasze śniadanie rozpoczęliśmy od opracowania menu oraz listy potrzebnych produktów i sprzętu. Pomysłów na zdrowe śniadanie było wiele, trzeba było przypomnieć sobie, co powinniśmy jeść, aby być zdrowym.
Tego dnia obie klasy pod okiem wychowawczyń przystąpiły do wspólnego przygotowania śniadania. Wszyscy się starali, by było ono różnorodne i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Uczniowie przygotowali sałatkę owocową, smaczne kanapki, pastę jajeczną, a uzupełnieniem było kakao.
Do wspólnego śniadania uczniowie zaprosili również pana dyrektora, który zdziwiony był różnorodnością i ilością potraw. Mimo dobrych chęci i doskonałego apetytu nie udało nam się wszystkiego zjeść.
Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Kołacinie pani Ewa Miller i pan Andrzej Nowak zdobyli 1 miejsce w XI Ogólnopolskim Konkursie na najlepiej zorganizowany wypoczynek dla uczniów ze szkół podstawowych pod hasłem „Niepodległa jest dla wszystkich”.
Oceny wypoczynku dokonano na podstawie:
- kroniki z odbytego wypoczynku, wykonanej przez jego uczestników, kronikarzami obozu były uczennice klasy VIII – Martyna Nowakowska
- dzienniczka wypoczynku – prowadzonego przez opiekunów,
- sprawozdania kierownika obozu,
- opinii Oddziału PTSM dotyczącej dotychczas podjętych działań na rzecz rozwoju turystyki pieszej w szkole i promocji wśród uczniów różnych form wypoczynku letniego.
W tym roku uczniowie uczestniczyli w obozie wędrownym zorganizowanym nad morzem. Dzieci nie tylko odpoczywały i kąpały się w morzu, ale również zwiedzały Gdańsk, Gdynię, Sopot i Malbork. Poznały zabytki i historię regionu, odwiedziły miejsca powiązane tematycznie z wydarzeniami historycznymi z okresu II Rzeczypospolitej Polski i czasów współczesnych.
W przyszłym roku nagrodzeni nauczyciele planują zorganizować obóz wędrowny w górach.
W ramach realizacji w Szkole Podstawowej w Kołacinie programu ekologicznego pod hasłem „Czyste powietrze – zdrowy człowiek” w miesiącu październiku pani Ewa Miller – koordynator programu zorganizowała dwie wycieczki do Bełchatowa.
Pierwsza 17 X dla uczniów klas I-IV, a druga 29 X dla uczniów klas V-VIII, opiekunami byli wychowawcy poszczególnych klas.
W trakcie pobytu w Bełchatowie uczniowie od pani przewodnik Karoliny Wojciechowskiej dowiedzieli się na czym polega wydobycie węgla brunatnego metodą odkrywkową, oraz w jaki sposób przetwarza się go na energię elektryczną w pobliskiej elektrowni.
Zwiedzili salę tradycji Kopalni Bełchatów, obejrzeli film ukazujący historię odkrycia złóż węgla brunatnego i powstania kopalni.
Obserwowali wyrobisko z punktu widokowego w Kleszczowie. Pani przewodnik opowiedziała uczniom również o elektrowni wiatrowej powstałej na zwałowisku zewnętrznym Pola Bełchatów, oraz o wykorzystaniu terenu pod względem sportowo – rekreacyjnym – Ośrodek Sportu i Rekreacji „Góra Kamieńsk”.
Ostatnim punktem pobytu dla uczniów klas I-IV był krótki odpoczynek nad zbiornikiem wodnym „Wawrzkowizna”, a dla uczniów klas starszych zwiedzenie nowoczesnych i doskonale wyposażonych szkół w Kleszczowie.
25 października odbyło się ślubowanie klasy I. Dziewięcioro dzieci zostało przyjętych do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Kołacinie. Dzieci zaprezentowały część artystyczną pt. „Szkoła liczy na ucznia tak, jak na rycerza”. Wspierały ich koleżanki i koledzy ze starszych klas. Pan Dyrektor przy użyciu wielkiego ołówka dokonał aktu pasowania na uczniów oraz wręczył każdemu pierwszy dokument potwierdzający przynależność do braci uczniowskiej - legitymację szkolną. Uczniowie otrzymali także pamiątkowe dyplomy.
Rodzice obdarowali swoje pociechy słodyczami zapakowanymi w kolorowe sówki wykonane przez jedną z mam p. Annę Cymmerman. Dodatkowym upominkiem od rodziców była gra planszowa i walce matematyczne pozyskane przez p. Agnieszkę Kowalską w swoim zakładzie pracy. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem ufundowanym przez rodziców, którym serdecznie dziękujemy za ofiarność i zaangażowanie w organizację uroczystości. Rodzice także złożyli ślubowanie, którego tekst otrzymali do domu, by do końca edukacji swoich dzieci pamiętali, jakie obowiązki na nich spoczywają.
16 października klasy IV i V, pod opieką pani Ewy Pasek i pani Małgosi Klepczyńskiej, wybrały się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Dmosinie. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z księgozbiorem tej biblioteki, a także zachęcenie dzieci do czytania książek.
Pani dyrektor Joanna Kucińska przywitała nas bardzo serdecznie. Opowiedziała nam o zasobach biblioteki. Dowiedzieliśmy się też, że literatura dziecięca jest tam podzielona na trzy działy: dla dzieci najmłodszych, w wieku 10 – 13 lat oraz starszych. A każdy z tych działów oznaczony jest innym kolorem. Oprócz tego znajduje się tam czytelnia z bezpłatnym dostępem do Internetu, z której mogą korzystać wszyscy zainteresowani. Potem mieliśmy możliwość zwiedzenia całej biblioteki i zobaczenia, gdzie znajdują się: nowości wydawnicze, literatura dla starszych i młodszych, a także naukowa. Pani bibliotekarka powiedziała nam, że już niedługo będzie funkcjonować tu internetowa baza książek oraz czytelników. Każdy zainteresowany będzie mógł sprawdzić, czy poszukiwana książka znajduje się w tej bibliotece oraz czy jest dostępna.
Na koniec pani bibliotekarka miała dla nas słodką niespodziankę. My również mieliśmy dla niej podarunek. Dziewczynki z klasy V wręczyły pani bibliotekarce własnoręcznie wykonaną zakładkę do książki, a Bartek Heleniak swoją laurkę z podziękowaniem za przeprowadzone zajęcia.
14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej, powszechnie zwany Dniem Nauczyciela. Aby uczcić to wyjątkowe święto, 12 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, na którą przybyli zaproszeni goście: Proboszcz parafii w Kołacinku, Ksiądz Janusz Kalandyk, Przewodniczący Komisji Oświaty pan Zenon Adamczyk, Kierownik Referatu Oświaty pani Jolanta Wojciechowska, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Beata Rutkowska, Dyrektor Szkoły pan Dariusz Kołodziejski oraz wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły.
Po uroczystym powitaniu gości obejrzeliśmy spektakl przygotowany przez uczniów klas VI – VIII pod kierunkiem opiekunów Samorządu Szkolnego. Uczniowie przedstawili śmieszną inscenizację pt. ,,Obyś cudze dzieci uczył, czyli skąd wziął się nauczyciel na świecie”. Mogliśmy zobaczyć, jak nauczyciel od zarania dziejów kształtuje i naucza kolejne pokolenia uczniów, począwszy od dzieci Adama i Ewy, aż do dziś. Po udanym występie publiczność podziękowała aktorom gorącymi brawami.
Następnie uczniowie złożyli pedagogom serdeczne życzenia i wręczyli kwiaty. Później przyszedł czas na przemówienia i podziękowania Pana Dyrektora oraz naszych gości. Pani Wójt wręczyła Dyrektorowi panu Dariuszowi Kołodziejskiemu nagrodę specjalną za sukcesy w kierowaniu naszą szkołą. Z rąk pani Wójt nagrodę otrzymała również pani Ewa Miller, a Nagrodę Dyrektora pani Marzena Kołodziejska oraz pani Marzena Kmieciak.
W dniu 5 października 2018 r. odbyła się autokarowa pielgrzymka do Niepokalanowa i do Grobu ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Na wycieczkę pojechały pani katechetka Marzena Kmieciak oraz pani Anna Klepczyńska wraz z uczniami klasy VII i VIII.
Najpierw zwiedziliśmy miejsce związane z życiem i pracą Ojca Maksymiliana Kolbe. Historię jego życia poznaliśmy w Muzeum. Następnie posłuchaliśmy ciekawych historii z życia Ojca Maksymiliana w I drewnianej kaplicy, którą on zbudował. Mogliśmy również obejrzeć samochody Jana Pawła II, którym był przewożony w czasie pielgrzymek do Polski. Mieliśmy też czas na modlitwę w bazylice i nowej kaplicy adoracji. Następnie pojechaliśmy do muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Przewodniczka z zaangażowaniem przybliżyła nam historię z lat 1946-1989 r. z czasów komunizmu, abyśmy lepiej zrozumieli wysiłek ludzi tamtych czasów, pragnących żyć w wolności.
Ks. Jerzy Popiełuszko był przewodnikiem duchowym ludzi pracy, pomagał im, wpierał, wstawiał się za nimi. Nie podobało się to ówczesnej władzy, która postanowiła go zabić. W muzeum mogliśmy poznać historię jego życia, jak również zobaczyć drastyczne zdjęcia związane z jego śmiercią.
Powered by aSc EduPage