W lutym w Polsce i w ponad stu krajach na świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Ma on na celu podejmowanie i promowanie działań na rzecz bezpiecznego i pozytywnego wykorzystywania zasobów internetowych przez dzieci i młodzież. Organizowany jest od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF).
W roku 2018 Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony był 6 lutego pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to bardzo ważna wartość, bez której nie zbudujemy zrozumienia, zaufania i tolerancji. Internet to narzędzie, które intensywnie wykorzystujemy do komunikacji, a dobre i pozytywne relacje są oparte na poszanowaniu drugiej strony. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Każdy użytkownik internetu może przyczynić się do budowania bezpiecznego i przyjaznego środowiska online.
Wszelkie przedsięwzięcia związane z DBI mogą być realizowane przez cały miesiąc luty.
W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa w Kołacinie po raz kolejny włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu podejmując szereg różnorodnych działań.
Z tej też okazji 23 lutego 2018r. w naszej szkole odbył się ogólnoszkolny apel profilaktyczny poświęcony tematyce bezpieczeństwa w internecie. Przygotowali go uczniowie kl. VII, pedagog szkolny - Małgorzata Klepczyńska i nauczycielka religii - Marzena Kmieciak - z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Polskie Centrum Programu Safer Internet – m.in. kreskówek „Owce w sieci”.
Podczas apelu uczniowie klasy VII przypomnieli co to takiego jest internet i jak bezpiecznie z niego korzystać. Przedstawili dobre strony i pozytywne zastosowania internetu oraz różne zagrożenia, które czyhają na nas w świecie nowoczesnych technologii, a także zasady bezpieczeństwa w sieci.
Następnie głos zabrał zaproszony gość – funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach podkom. Tomasz Żaczek z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii. Podczas prelekcji poruszył wiele ważnych zagadnień dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu oraz aspektów prawnych i konsekwencji wynikających z niewłaściwego użytkowania internetu.
W dalszej części spotkania siódmoklasiści podsumowali informacje o tym, jak bezpiecznie surfować po internecie oraz przypomnieli o zasadach dobrego zachowania, czy inaczej mówiąc o dobrych manierach w sieci, tak zwanej Netykiecie.
Następnie przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy na temat bezpieczeństwa w internecie. Uczniowie zostali zaproszeni do quizu wiedzowego z wykorzystaniem aplikacji quizowej SiecioMat Losujący. Zadaniem uczestników quizu było odpowiedzieć na dwa pytania, które sami wylosowali. Każde dziecko biorące udział w zabawie otrzymało słodki upominek.
Na zakończenie apelu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny na plakat pt. „Szanuj innych w sieci” dla uczniów klas I-VII (zorganizowany przez pedagoga szkolnego). Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci słuchawek. Wykonane prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkoły.
Wyniki przedstawiają się następująco:
W kategorii kl. I – III
I miejsce - równorzędnie: Zofia Goździńska – kl. III, Maria Kmieciak – kl. III;
II miejsce: Julia Szamota – kl. III;
W kategorii kl. IV-VII
I miejsce – równorzędnie: Aleksandra Adamczyk – kl. VII, Zuzanna Kmieciak – kl. V;
II miejsce: Karolina Mospinek – kl. VII;
III miejsce: Izabela Potargowicz – kl. V.
W apelu udział wzięli uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej w Kołacinie oraz Filii w Woli Cyrusowej.